facebook

Fotowoltaika dla rolników, czyli dlaczego warto zainstalować panele słoneczne

21/02/2020
0 komentarzy

Fotowoltaika dla rolników – jak działają panele słoneczne?



Każda osoba zajmują się rolnictwem doskonale wie, jak ważne jest słońce. A dzięki nowoczesnej fotowoltaice, może stać się ono jeszcze ważniejsze.

Jak powszechnie wiadomo prąd w Polsce nieustannie drożeje. W dużej mierze przyczyniają się do tego wciąż rosnące ceny surowca naturalnego, w postaci węgla oraz znaczne zanieczyszczanie atmosfery. Z drugiej strony postęp techniczny oraz korzystna sytuacja prawna sprawiają, że fotowoltaika dla rolnictwa nigdy nie była bardziej opłacalną inwestycją. Zatem jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zainstalowane na dachu czy ścianie panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która to może być z powodzeniem wykorzystywana przez urządzenia znajdujące się w każdym domostwie oraz w budynkach gospodarczych. Poszczególne panele słoneczne generują prąd zawsze w ciągu dnia, najwięcej wówczas gdy mają dostęp do intensywnego słońca.

Wytworzona w ten sposób energia słoneczna, która to nie jest zużywana na bieżąco staje się nadwyżką przekazywaną do wybranej sieci energetycznej. Każdy rolnik będący prosumentem może w ciągu każdego roku kalendarzowego odebrać z zakładu energetycznego 80 procent oddanych nadwyżek energii. Ponadto nadwyżka energii może być sprzedana. Dzięki temu fotowoltaika dla rolnika jest bardzo korzystnym rozwiązaniem Nic zatem dziwnego, że coraz więcej nowoczesnych oraz świadomych ekologiczne gospodarstw rolnych decyduje się na tego typu inwestycję.

Fotowoltaika dla rolnictwa – korzystne wykorzystanie nieużytków



Każde prężnie rozwijające się rolnictwo czy hodowla powinna w pełni efektywnie wykorzystać posiadaną powierzchnię. Zazwyczaj bywa tak, że żyzne grunty przeznaczane są na uprawy, a na pozostałych, mniej urodzajnych terenach wypasane jest bydło oraz trzoda chlewna.
Mniej dochodowe grunty można też z powodzeniem wykorzystać na prosumenckie instalacje fotowoltaiczne, które to nie zajmują zbyt dużej powierzchni. I co najważniejsze farma fotowoltaiczna nie wyklucza jednoczesnego wypasu na tym gruncie zwierząt hodowlanych. Warto również pamiętać o tym, że każdą instalację fotowoltaiczną można umieścić też na posiadanych budynkach gospodarczych.

Czy fotowoltaika dla rolnictwa jest opłacalna? Otóż większe farmy działają nieco inaczej, niż mikroinstalacje prosumenckie. Te drugie bowiem oferują zysk w formie oszczędności na rachunkach za energie elektryczną, ale nie można na nich zarobić, Z kolei duże farmy fotowoltaiczne generują znaczne przychody, jednak wówczas każda wyprodukowana kWh mocy jest warta mniej od tej, która została wyprodukowana przez instalację prosumencką.

Obecnie na rynku istnieje specjalny rodzaj paneli fotowoltaicznych, które to po części przepuszczają światło, a przy tym są bardzo wytrzymałe mechanicznie. Mowa tutaj o nowoczesnych panelach fotowoltaicznych podwójnie przeszklonych. Można nimi z powodzeniem kryć przydomowe tarasy, garaże, budynki gospodarcze, a ponadto można je wykorzystywać w konstrukcjach naziemnych. Wówczas to można zmniejszyć ujemny wpływ na nasłonecznienie gruntu.

 

Fotowoltaika dla rolników – dotacje i dofinansowania



Nieustannie rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stwarza dla rolników wyjątkowe możliwości w zakresie finansowania farm fotowoltaicznych. Obecnie właściciele gospodarstw rolnych mogą skorzystać ze wsparcia pochodzącego z funduszy zarówno europejskich jak krajowych.

Dziś każdy hodowca lub rolnik, który to poniósł wydatki na przebudowę oraz unowocześnienie budynków, a w tym na budowę instalacji fotowoltaicznej ma prawo skorzystać z 25 procentowej ulgi inwestycyjnej i obniżyć w ten sposób swój podatek rolny. Ulga ta przysługuje podatnikom podatku rolnego, wśród których można wymienić :osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki.

Ponadto z ulgi inwestycyjnej mogą skorzystać jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które są: właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnymi gruntów, posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz użytkownikami wieczystymi gruntów.

Ulga ta jest przyznawana zawsze po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu 1/4 kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego. Aby z niej skorzystać trzeba przedstawić rachunki z wysokością poniesionych kosztów na montaż instalacji fotowoltaicznych. Ulgę przysługującą z tytułu tej inwestycji można rozliczać w ciągu 15 lat.


Jakie korzyści niesie fotowoltaika dla rolnika


Inwestycja związana z montażem paneli fotowoltaicznych niesie za sobą dla wszystkich gospodarstw rolnych szereg korzyści. Wśród wielu z nich można wymienić:

- znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstwa rolnego,
- niezależność od publicznych dostawców oraz rosnących cen prądu,
- zabezpieczenie gospodarstwa rolnego przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu,
- możliwość generowania zysków poprzez oddawanie nadprodukcji prądu do sieci publicznej,
- efektywne wykorzystanie nieużytkowanej powierzchni, na której to zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna
- dbanie o środowisko naturalne
- zdobycie większego prestiżu gospodarstwa rolnego
- znaczne zmniejszenie rachunków za prąd, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa,
- znaczne podniesienie wartości swej nieruchomości

Fotowoltaika dla rolników to bardzo korzystne rozwiązanie w które warto zainwestować, chcąc cieszyć się z posiadania nowoczesnego oraz w pełni ekologicznego gospodarstwa rolnego.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz