facebook

Kredyt dla rolnika z Gwarancją COSME

27/11/2018
4 komentarzy

Co zrobić, aby rozwinąć swoje gospodarstwo? Oczywiście inwestować, jednak prowadzenie gospodarstwa nie zawsze jest takie dochodowe, jak to sobie myślą niektórzy, dlatego też inwestycje, które wymagają dużych kwot, nie zawsze mogą zostać podjęte. Dlatego warto korzystać z takich programów jak COSME.

Czym jest COSME?

Nikt nie lubi trudnych i skomplikowanych objaśnień, dlatego tutaj wszystko zostanie wyjaśnione szybko i prosto. Program COSME to jeden z programów, który został stworzony przez Unię Europejską, dla przedsiębiorców, a właściwie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą ubiegać się o kredyty obrotowe lub inwestycyjne, jednak mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego gwaranta, który przez banki jest wymagany.

Jeśli dotychczas kredyt wiązał się z ogromnym stresem, bo rolnik odpowiadał za niego własnym majątkiem, to jeśli skorzysta z tego programu, stresu będzie można uniknąć, bo w tym przypadku nie będzie to wymagane. Wszystko odbywa się na o wiele lepszych i korzystniejszych warunkach, które zachęcają do tego, by podejmować inwestycje.

COSME – jak to wygląda?

W tym momencie może warto poznać kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim, jak to już zostało wspomniane, program ten jest skierowany głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a więc mogą się o nieco ubiegać rolnicy, którzy spełniają te warunki. Charakterystykę wielkości przedsiębiorstw można spokojnie znaleźć w Internecie.

Gwarant pokrywa do 80% wartości kredytu, a więc naprawdę ogromny procent, przy czym należy wiedzieć, że ta kwota nie może przekraczać 600 000 złotych, co mimo wszystko i tak jest ogromną kwotą, która pozwoli naprawdę dużo zdziałać. W przypadku kredytu obrotowego zakres gwarancji obejmuje 27 miesięcy, czyli ponad dwa lata, a jeśli będzie to kredyt inwestycyjny, to gwarancja obejmuje nawet 99 miesięcy, czyli ponad 8 lat, czyli w każdym wypadku kredytobiorca ma sporo czasu na spłatę, szczególnie jeśli inwestycja szybko zacznie przynosić zyski.

Nie bez znaczenia jest również prowizja, która w tym wypadku wynosi tylko 1% w skali roku, co niektórzy mogą uznać wręcz za symboliczną kwotę, która nie powinna za bardzo uderzyć w kieszeń rolnika.

Gdzie złożyć wniosek o gwarancję?

Jeśli komuś składanie wniosków o pomoc, która płynie z unii, kojarzy się z wieloma dokumentami, które trzeba złożyć w odpowiednim czasie, w których jest masa pozycji do wypełnienia, to teraz ten obraz może się nieco zmienić. Wniosek o zapewnienie gwarancji składa się wraz z wnioskiem o kredyt, w banku, który podpisał stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Doskonałym rozwiązaniem na zdobycie kredytu z gwarancją COSME jest skorzystanie z oferty Agro Funduszu. Agrofundusz oferuje bezpłatną pomoc przy uzyskaniu kredytu z gwarancją Cosme agrofundusz.pl/kredyt-z-gwarancja-cosme.

Co, jeśli kredyt nie zostanie spłacony na czas?

W przypadku, gdy kredytobiorca będzie mieć problemy ze spłatą, to gwarant pokrywa kwotę, która oczywiście jest zgodna z zapisanymi warunkami. Następnie dojdzie jedynie do rozliczenia między gwarantem a kredytobiorcą, czyli rolnik, który wziął kredyt, będzie musiał i tak daną kwotę zwrócić, jednak na łagodniejszych warunkach, niż gdyby brał zwykły kredyt od banku. Jest to więc bardzo korzystna umowa. Kredyt dla rolnika może być naprawdę wysoki, a gwarancja COSME podniesie tylko szansę na jego uzyskanie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (4)

 • 22.10.2019 (08:52)
  Wajchmistrz
  Kredyt z gwarancją Cosme to dobry patent zwłaszcza jak masz problemy z BIK. Pomaga wstać z kolan.
 • 13.10.2019 (18:01)
  Rafał
  Naciąganie... prowizja 15%, oprocentowanie 9,99%, ubezpieczenie - masarka kto to bierze
 • 08.05.2019 (10:55)
  Zdun
  Znajomy właśnie dostał kredyt w ramach Cosme. Nie wiem ile czekał. Jak się dowiem to napisze.
 • 25.03.2019 (11:34)
  JankowskiMarek
  Ktoś wie jak to jest z cosme? czy dalej przyjnaja kredyty, jaki jest czas oczekiwania?

Dodaj komentarz