facebook

Jak sfinansować zakup sprzętu rolniczego?

31/01/2020
0 komentarzy

Opinia o jakości produktów rolnych i przetwórstwa żywności w naszym kraju jest wciąż doskonała, zmienia się tylko to, że docenia je coraz szersze grono odbiorców. Z drugiej strony, dopłaty dla rolników w Polsce wciąż stanowią około 2/3 kwot wypłacanych w krajach tzw. starej Unii. Mimo tego dotacje unijne to najlepsza z możliwych gwarancja dla gospodarstw rolnych w Polsce, dzięki której bank przygotowują ciekawe oferty. Kredyty dla rolników są na wyciągnięcie ręki, gdyż gwarancje finansowe pozwalają bankom proponować tej grupie przedsiębiorców ciekawe oferty.

Kredyty dla rolników w banku

Rolnictwo to także beneficjent wzrostu gospodarczego w Polsce. Wprawdzie część gospodarzy tego nie odczuwa, ponieważ brak rozwiniętego przetwórstwa lokalnego sprawia, że skup płodów rolnych często jest organizowany na granicy opłacalności. Mimo tego rolnicy to wciąż silna grupa społeczna i zawodowa, potrafiąca również egzekwować od państwa swoje prawa. W przypadku klęsk żywiołowych uruchamia się fundusze klęskowe i pomocowe, częściowa gwarancja obejmuje również inne nieprzewidziane sytuacje. Dzięki temu bank nie stawia ogromnych wymagań podczas weryfikowania wniosków o kredyty dla rolników. Najczęściej wystarczą następujące dokumenty:

  • dochód szacunkowy gospodarstwa
  • faktury i rachunki wskazujące na dochody z umów np. z przetwórcami
  • dodatkowe źródła dochodu
  • dotacje bezpośrednie - dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Leasing na zakup maszyn rolniczych

W przypadku maszyn rolniczych warto rozważyć leasing na specjalnych warunkach, podobny do sposobu finansowania samochodów. Możemy użytkować sprzęt rolniczy, który w okresie eksploatacji będzie własnością leasingodawcy. Zaletą tego rozwiązania jest minimalny lub zerowy wkład własny. W przypadku maszyn rolnych odpada największy problem - niebezpieczeństwo kasacji auta po wypadku. Maszyny rolnicze mogą się psuć, ale zawsze będą posiadać jakąś wartość.

Kredyty preferencyjne

Warto rozejrzeć się wśród aktualnych ofert kredytu ze zwrotem z odpowiednich programów państwowych i unijnych. To także kredyty dla rolników, ale z nawet 80 proc. zwrotem. Musza one zostać wzięte na konkretny cel i każdy z tych przypadków jest obwarowany różnymi ograniczeniami. Np. górny limit kredytu na zakup ziemi to 5 mln zł. Z kolei przy zakupie maszyn używanych ich wiek nie może przekroczyć 5 lat. Często linie kredytów z dopłatą są uruchamiane w ramach przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz