facebook

Zakup mieszkania jako inwestycja długoterminowa

22/11/2019
0 komentarzy

W ostatnich latach zakup mieszkania pod wynajem stał się popularnym również w naszym kraju sposobem inwestowania zaoszczędzonych środków. Odpowiada za to przede wszystkim brak atrakcyjnych alternatyw jeśli chodzi o inwestowanie oraz niesłabnący popyt na mieszkania wśród potencjalnych najemców. Zakupione mieszkanie zwykle też łatwo jest sprzedać za atrakcyjną cenę, gdyż klientów zainteresowanych taką ofertą też nie brakuje na rynku nieruchomości.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Długoterminowa inwestycja w nieruchomości wyróżnia się stabilnością, której brakuje niektórym innym dostępnym formom pomnażania pieniędzy. Oczywiście, to ile zarobimy na kupnie mieszkania, zależy finalnie od wielu czynników i jako posiadacze nieruchomości nie mamy na nie wszystkie wpływu (np. na demografię czy wskaźnik inflacji), ale i tak można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że w najbliższych latach nie będzie brakować, zwłaszcza w dużych miastach, osób zainteresowanych wynajmem mieszkania. Powodem tego jest między innymi duży niedobór mieszkań w naszym kraju oraz fakt, że do większych miast napływają cały czas nowi ludzie, szukający lepszych warunków do życia. I nic nie zapowiada tego, by trend ten miał ulec zmianie w najbliższych latach.

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem?

Trudno tu wskazać oczywiście jedną konkretną lokalizację, która będzie najlepszym wyborem, ale na pewno większe możliwości zarobku na wynajmie mieszkania zapewnia usytuowanie w dużym mieście, i do tego w dobrej dzielnicy, czyli np. w centrum bądź części dobrze z nim skomunikowanej. Jeśli chodzi o wybór miasta, zakup nowego mieszkania w Krakowie, Warszawie czy Łodzi, uważany jest za trafną inwestycję, gdyż wielu studentów oraz osób pracujących poszukuje w tych właśnie miastach lokum na wynajem.

Zakup mieszkania na kredyt

Jak zauważa nasz ekspert z firmy deweloperskiej Samson Dom, nie brakuje też osób zainteresowanych zakupem mieszkania w celach inwestycyjnych za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego. Czy jest to dobry pomysł? Faktycznie, w ten sposób można również uczynić mieszkanie źródłem stałego dochodu, za sprawą którego spłaca się kredyt z banku i jeszcze ma się dodatkowy zarobek. Ale warto przy tym mieć zabezpieczenie finansowe na raty kredytu oraz zapłatę czynszu na wypadek, gdyby z różnych powodów przez jakiś czas nie wpływały pieniądze z wynajmu. Jeśli traktujemy mieszkanie jako inwestycję długoterminową, warto też wpisać w budżet wydatki na jego ewentualne remonty, naprawy czy wymianę wyposażenia na przestrzeni nadchodzących lat.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz