facebook

Budżetowanie w przedsiębiorstwie jako element zarządzania

18/11/2019
0 komentarzy

Zarządzanie przedsiębiorstwem to złożony proces wymagający interdyscyplinarnej wiedzy i szeroko zakrojonych działań. Istotnym elementem zarządzania – również w przypadku nieruchomości – jest umiejętne planowanie wydatków i zysków. Na czym dokładnie polega budżetowanie, w jakim celu się je przeprowadza oraz jaką rolę odgrywa ono w zarządzaniu nieruchomościami?

Na czym polega budżetowanie w przedsiębiorstwie?

Budżetowanie stanowi jeden z filarów efektywnego procesu zarządzania przedsiębiorstwie. Polega ono na planowaniu szeroko pojętych wydatków oraz zysków w celu kontrolowania kondycji finansowej firmy. Przy sporządzaniu budżetów uwzględnia się m. in. koszty operacyjne i eksploatacyjne, nakłady inwestycyjne, dochody wynikające np. z najmu czy sprzedaży, a także oszczędności oraz należności.

"Istotne znaczenie dla efektywnego budżetowania w przedsiębiorstwie ma raportowanie. - Dodaje specjalista reprezentujący firmę NAI Estate Fellows, która świadczy usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami. - Starannie sporządzane raporty - czy to w postaci zestawień liczbowych, czy prezentacji - obejmujące wymienione wcześniej elementy składające się na budżet, pozwalają kontrolować i weryfikować wprowadzany w życie plan finansowy".

Umiejętne budżetowanie to zatem niezastąpione narzędzie w zarządzaniu, umożliwiające optymalne wykorzystanie dostępnych środków. Dzięki temu można zapewnić danemu przedsiębiorstwu płynność finansową i ułatwić podejmowanie kluczowych decyzji inwestycyjnych oraz finansowych. Przy pomocy budżetu można planować i rozdzielać wydatki, unikając tym samym zbędnych kosztów, a także kontrolować, a nawet zwiększać zyski.

Budżetowanie w zarządzaniu nieruchomościami

Budżetowanie odgrywa istotną rolę w zarządzaniu nieruchomościami. Z tego typu usług oferowanych przez renomowane firmy specjalizujące się w zarządzeniu nieruchomościami chętnie korzystają inwestorzy, właściciele nieruchomości komercyjnych oraz najemcy, którym zależy na profesjonalnym i umiejętnym zarządzaniu kosztami oraz na skutecznej kontroli zysków. W przypadku zarządzania nieruchomościami budżetowanie obejmuje w szczególności takie elementy, jak wydatki eksploatacyjne, koszty dostawy mediów, a także wydatki inwestycyjne typu CAPEX związane np. z koniecznością przeprowadzania napraw, prac konserwacyjnych czy remontów. Oprócz tego pod uwagę bierze się również dochody, przede wszystkim czynsz, ale też np. zyski z reklam. Warto przy tym pamiętać, że budżet powinien być dostosowany do indywidualnych uwarunkowań związanych z typem nieruchomości oraz charakterem danej inwestycji.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz