facebook

Utylizacja zużytego oleju gastronomicznego

13/09/2021
1 komentarzy

Zużyty olej stanowi nie lada problem dla wielu firm gastronomicznych. Olej posmażalniczy jest groźnym odpadem szkodliwym dla środowiska. Jest on zaliczany do grupy odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, ze musi być składowany i transportowany w odpowiedni sposób. Właściciel odpadu olejowego odpowiada za jego dostarczenie do utylizacji zgodnie z prawem. Nieprzestrzeganie przepisów grozi finansowymi karami, nie wspominając już o fakcie, iż zagraża poważnie naturalnemu środowisku. Jak pozbyć się uciążliwego problemu? W jaki sposób składować, transportować i przekazywać do utylizacji zużyty olej z gastronomii?

Właściciele lokali gastronomicznych takich jak bary, restauracje, punkty fast food i nie tylko stają przez koniecznością zbierania odpadów olejowych i przekazywania ich do utylizacji. Lokale, w których korzysta się z popularnych frytkownic, generują często ogromne ilości zużytego oleju. Frytura, która jest używana do smażenia w głębokim tłuszczu, po zużyciu traci swoje pierwotne właściwości. Nie nadaje się już do spożycia. Co więcej, nie można wylać jej do zlewu ani studzienki kanalizacyjnej. Po pierwsze mogłoby to doprowadzić do awarii. Utwardzający się po wystygnięciu olej mógłby spowodować zatykanie się rur. To jednak nie wszystko. W składzie zużytej frytury znajdują się szkodliwe substancje chemiczne, które potencjalnie mogą zagrażać środowisku oraz ludziom, o właściwościach rakotwórczych i nie tylko. Z tego powodu niezbędna jest prawidłowa utylizacja zużytego oleju – gastronomicznego i nie tylko.

Przepisy prawa nakładają na właścicieli odpadów olejowych obowiązek odpowiedniego ich składowania i utylizowania. W tym celu zużyty olej posmażalniczy musi być przekazany wyspecjalizowanej jednostce, która podda go oczyszczeniu i regeneracji – czyli przystosowaniu do dalszego wykorzystania – lub też unieszkodliwieniu. Wielu właścicieli firm zadaje sobie na początku pytanie, co zrobić z odpadami olejowymi? Jak pozbyć się ich najtaniej, najszybciej i najłatwiej? Gdzie należy przekazać zużyty olej?

Prawidłowa utylizacja zużytego oleju, gdzie przekazać odpady?

Szkodliwe oleje posmażalnicze, podobnie jak olej przepracowany z warsztatów samochodowych i zakładów przemysłowych – można przekazywać do firm oferujących skup. To najbardziej opłacalna i najwygodniejsza forma pozbywania się odpadów olejowych w szczególności w przypadku firm, które regularnie generują ich duże ilości. Na skupie oleju nie zarobimy może znacznych sum, jednak pozbędziemy się problemu związanego z jego składowaniem i utylizacją. Jednostki oferujące skup dostarczają przepisowe zbiorniki na olej, a następnie po ich zapełnieniu odbierają je i transportują przystosowanymi do tego pojazdami.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 06.06.2022 (15:35)
    Krzysiek
    Olej posmażalniczy jest niebezpiexczny szczególnie dla koncernów naftowych,ponieważ na każde 10 litrów oleju ,dodając 2 litry metanolu i 50 gram sody kaustycznej,otrzymujemy czysty Bio Diesel,na którym śmiało można jeżdzić nawet najnowszymi samochodami typu diesel na pompowtryskach.Więcej nawet,bo jest bardziej ekologiczny niż Paliwo z frakcji Ropy Naftowej,do której muszą dodawać dodatki uszlachetniające ,żeby nadawała się do użytku,w przeciwieństwie do oleju posmażalniczego.

Dodaj komentarz