facebook

Biegunka u zwierząt hodowlanych

16/07/2019
0 komentarzy

Zwierzęta hodowlane pełnią bardzo ważną funkcję w przemyśle rolniczym. Zadbane i zdrowe oferują najwięcej dóbr oraz ułatwiają ich chów. Każdy hodowca dba o swoje zwierzęta i chce dla nich najlepiej, dlatego musi zwracać szczególną uwagę na jakość pożywienia, ściółki oraz profilaktykę zapobiegania chorób, np. biegunek, które potrafią sprawić wiele kłopotów i mocno wpłynąć na stan zdrowia. Ich przyczyną mogą być wirusy, pierwotniaki, bakterie, a nawet zatrucie mykotoksynami.

Biegunka u trzody chlewnej

Najbardziej narażone na wystąpienie biegunki u zwierząt hodowlanych, są prosięta w pierwszych dniach swojego życia. Ich przyczyną są głównie infekcje wirusowe, bakteryjne i błędy żywieniowe. Dolegliwości zaczynają być zauważalne i odczuwalne po 2 tygodniu życia. Wirusy mogą być wydalane przez chore zwierzęta z kałem i bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Często występujące pierwotniaki przyczyniają się do kokcydiozy, choroby. Głównym źródłem zakażenia może być woda, pasza, czy środowisko chlewni, więc w przeciągu tygodnia mogą zachorować nawet wszystkie prosięta w gospodarstwie.  Narażone na zniszczenia są kosmki jelitowe, po intensywnie namnożonych wirusach w enterocytach w jelicie cienkim. W takiej sytuacji należy doprowadzić do odpowiedniego poziomu zakwaszenia treści żołądka. Aby zapobiec chorobie, powinno wykorzystać się właściwe enzymy, probiotyki i minerały, czyli dodatki paszowe pozwalające na ograniczenie występowania podobnych chorób u zwierząt hodowlanych. Zastosowanie naturalnych absorberów związków chemicznych, która poza wchłanianiem toksyn, chronią układ pokarmowy przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Biegunka u drobiu 

To najczęstszy objaw, który informuje o zaburzeniu zdrowia wśród młodego drobiu – kurcząt. Wiele czynników może być odpowiedzialnych za problemy z układem pokarmowym, mogą to być między innymi drobnoustroje chorobotwórcze, sposób żywienia lub warunki środowiska w jakich znajdują się zwierzęta. Ptactwo posiada niezwykle wrażliwy układ pokarmowy, który przez to jest narażony na częste zaburzenia odpowiedniego poziomu mikroflory jelitowej.

Nieodpowiednie karmienie, pasza na bazie złych komponentów, niezrównoważona dawka żywieniowa, a nawet stres, nie wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój zwierząt.  Należy unikać skażenia toksynami i grzybami w ściółce i paszy, aby nie pojawiły się w niej patogeny i szkodniki. Ptaki mogą zatruć się, jeżeli do ich układu pokarmowego dostaną się mykotoksyny.

Najczęstszymi chorobami, które występują u drobiu, powodującymi biegunki, są Pastereloza, Kolibakterioza, Samonelloza, czy Kokcydioza.

Leczenie jest o wiele bardziej kosztowne, wymaga wiele pracy i może przynieść straty w liczbie drobiu. Z tego powodu, aby zwiększyć bezpieczeństwo zwierząt hodowlanych, należy skupić się na zapobieganiu chorobom i przeciwdziałaniu występowania biegunki u drobiu. Warto pamiętać, że nagła zmiana paszy może mieć wpływ na powstawanie drobnoustrojów w organizmie, z powodu nieprzystosowania do nowych składników żywieniowych i nie trawienie ich w poprawny sposób.

Właściwe żywienie i spełnienie odpowiednich warunków higieny, jak właściwa temperatura, wilgotność powietrza, czy dezynfekcja wiader i kojców, przyczyniają się do działań profilaktycznych. Stosowanie środków zapobiegających biegunce, probiotyków i bentonitu może ograniczyć infekcjom żołądkowo-jelitowym oraz poprawić jakość życia drobiu.

Biegunka u cieląt 

Grupą zwierząt najbardziej wrażliwych na biegunkę, są cielęta oraz dorosłe krowy. Jest ona najczęstszym powodem ich upadku. Biegunka może być spowodowana przez patogeny, takie jak parazyty, bakterie i wirusy.

Niezwykle istotne w procesie hodowania krów jest kontrolowanie prawidłowego żywienia i nie popełnianie takich błędów jak nadmierne karmienie nadkwaśniałym, zimnym mlekiem o niskiej jakości, czy odpajanie siarką. Zbyt niska lub wysoka temperatura, nieodpowiednia wilgotność powietrza, mogą być czynnikami niekorzystnie wpływającymi na zdrowie bydła. Złe warunki zoohigieniczne, takie jak niewłaściwa temperatura, wilgotność powietrza lub zbyt mała ilość miejsca na zwierzę, mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Najczęstszymi przyczynami biegunek na tle bakteryjnym, są infekcje spowodowane nadmiernym rozwojem bakterii typu Escherichia. W czasie choroby cielęta mocno tracą na wadze, są odwodnione, a składniki pokarmowe nie wchłaniają się do organizmu. Są to czynniki, które zagrażają życiu zwierząt. Należy uzupełnić wodę w organizmach chorych cieląt i podanie właściwych substancji elektrolitycznych.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz