facebook

Jak często chodzić z psem do weterynarza?

19/07/2019
0 komentarzy

Wizyty u weterynarza są niezbędne, aby zadbać o zdrowie psa. Pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie różnych chorób, a także ograniczają ryzyko ich rozwoju.

Problematyczna bywa jednak kwestia ilości odwiedzin czworonoga u lekarza w ciągu całego roku. Jaka częstotliwość wizyt w gabinecie weterynarza będzie odpowiednia dla psa?

Pierwsza wizyta 

Niezbędny komplet szczepień musi przejść każdy szczeniak. Chronią one przed wieloma chorobami, np. nosówką czy parwowirozą. O fakcie zaszczepienia i odrobaczenia zwierzęcia należy się upewnić także biorąc psa od hodowcy. Jeżeli cokolwiek w zachowaniu lub wyglądzie szczeniaka wzbudza niepokój, również warto zapytać o to lekarza. Zwykle już przy okazji pierwszej wizyty ustalany jest kalendarz sczepień i odwiedzin w gabinecie. Już ok. dziesiątego tygodnia życia pies powinien otrzymać pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Kolejna podawana jest po upływie czterech tygodni, razem ze szczepieniami na nosówkę, żółtaczkę, chorobę Stuttgradzką czy parwowirusy. Na etapie pierwszej wizyty zwierzę jest także osłuchiwane i ważone. Nowoczesny sprzęt weterynaryjny pozwala na dokładne oszacowanie zarówno masy ciała psa, jak i tempa jego wzrostu. Na podstawie tych informacji możliwe jest ustalenie najbardziej optymalnego planu żywienia dla czworonoga. Weterynarz mierzy też temperaturę i ocenia stan skóry, celem znalezienia ewentualnych pasożytów, ran czy owrzodzeń. Wskazane jest ponadto sprawdzenie uzębienia i pyszczka szczeniaka.

Wizyty kontrolne

Kontrolne wizyty u lekarza powinny obligatoryjnie odbywać się raz w roku. Ze starszym psem warto odwiedzać gabinet weterynaryjny nawet co pół roku. Podczas wizyty zwierzę poddawane jest odrobaczaniu, a w razie konieczności otrzymuje preparaty przeciw kleszczom i pchłom. Weterynarz wykonuje też komplet badań profilaktycznych. Pozwalają one na rozpoznanie ewentualnych chorób, a odpowiednio wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse wyleczenia.

Sposobem na regularne śledzenie stanu zdrowia psa jest także wykonywanie laboratoryjnych badań krwi i moczu. Morfologia jest w stanie wykazać infekcje układu odpornościowego i zakażenia pasożytnicze, a także anemię czy stany zapalne. Próbka moczu ułatwia natomiast diagnostykę problemów z nerkami.

Wizyty nieplanowane

Profilaktyczne badania u weterynarza to najlepszy sposób na kontrolowanie zdrowia i samopoczucia psa. Pozwalają one na wydłużenie życia zwierzęcia, a także zapewniają mu dobrą ochronę zdrowotną. Poza planowaniem kalendarza szczepień i regularnym odrobaczaniem, warto jednak pamiętać o ryzyku różnych nagłych wypadków.

Do weterynarza należy udać się w każdej sytuacji, gdy ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego. Dotyczy to przede wszystkim występowania silnych wymiotów i biegunek, a także nieobecnych wcześniej narośli czy guzów. Alarmujące mogą być też oznaki osowienia, ospałości czy braku apetytu. Jeżeli zwierzę niechętnie rusza się z posłania, traci ochotę do zabawy i unika spacerów, również warto wziąć pod uwagę wizytę u weterynarza.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz