facebook

Jak zorganizować hodowlę danieli w Polsce?

16/09/2015
1 komentarzy

Od trzech lat daniele są w Polsce uznawane za zwierzęta gospodarskie, dlatego też przybywa chętnych do zakładania ferm danieli. Dzięki regulacjom prawnym zlikwidowano konieczność uzyskiwania specjalnych pozwoleń, a hodowlę kwaterową, inaczej zagrodową, może założyć każdy.
Daniele to z pochodzenia zwierzęta leśne, odporne na choroby, o nieskomplikowanych wymaganiach siedliskowych. Byki osiągają masę 70-120 kg, a łanie 50-80 kg. Zwierzęta zmieniają umaszczenie, tzw. suknię, zależnie od pory roku.

Jak powinna wyglądać hodowla?

  • Zalecana powierzchnia takiej hodowli nie powinna być mniejsza niż hektar, przy czym na takim areale może się dobrze rozwijać 15 osobników. Optymalna wielkość kwatery to 3-5 ha. Teren powinien być w jednym kawałku, mieć płaskie ukształtowanie, znajdować się z dala od szlaków komunikacyjnych. Daniele lubią spokój i ciszę, ponieważ są dość płochliwej natury. Jeśli do tego zapewnimy duże zasoby trawy na pastwiskach przez większość roku, możemy spodziewać się wielu wcieleń.
  • Całość kwatery powinna być dobrze ogrodzona siatką o odpowiedniej wielkości oczek. Między kwaterami należy urządzić korytarz przepędowy, także z użyciem podobnego ogrodzenia. Taki korytarz powinien prowadzić do odłowni i poskromu, do którego będzie można zapędzać poszczególne osobniki celem dokonania kolczykowania, chipowania, niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych czy weterynaryjnych. Taka organizacja pomaga również w czasowym izolowaniu byczków od łani.
  • Powierzchnia hodowli powinna mieć letnie i zimowe kwatery, przy czym te zimowe powinny znajdować się bliżej zabudowań gospodarczych, dzięki czemu ułatwimy sobie obsługę zwierząt w tym czasie.
  • Na terenie kwatery powinna znajdować się odpowiednia ilość drzew i krzewów, która będzie naturalną osłoną przed nadmiarem słońca oraz zimnem. Przydadzą się także rowy. Jeśli teren nie ma takich elementów, konieczne jest postawienie odpowiedniej ilości wiat i wiatrołapów.
  • Ważna jest także organizacja żywienia stada. Ponieważ hodowla danieli jest typowo wybiegowa, to należy zadbać o dobre rozmieszczenie miejsc z paszą. Latem oczywiście daniele będą głównie wypasać pastwisko, na którym żyją, ale nie oznacza to, że takie żywienie jest wystarczające. Konieczne jest rozmieszczenie na fermie stanowisk paszowych, gdzie podawane będą w okresach poza sezonem kiszonki, siano, zboże i sianokiszonki. Ponadto daniele uwielbiają kasztany i żołędzie. Niezbędne są też rozmieszczone regularnie lizawki mineralno-witaminowe oraz poidła, gdzie uzupełniana będzie systematycznie świeża woda. Na zimowej części kwatery należy umieścić paśniki, gdzie podawane będzie siano, kiszonki i zboża.
zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 30.08.2022 (13:36)
    SYMAPATYK DANIELI
    Sąsiad trzyma Daniele na 500 metrach, podobno ma 0,63ha przeznaczone dla tych zwierząt, co oczywiście nie jest prawdą. Zwierzęta siedzą na klepisku jak te kury na grzędzie a w słoneczne dni to aż przykro patrzeć. Przyjechały Pannie z Powiatowego inspektoratu weterynarii, ten im nawciskał bajek a zwierzaki nadal cierpią. Panie powiedziały, że to nie jest prawda, że trzeba mieć 1ha zeby prowadzić hodowle, bo wg nich każdy liczy inaczej. To jaka jest prawda? Trzeba mieć ten hektar czy nie?

Dodaj komentarz