facebook

Jak zorganizować hodowlę danieli w Polsce?

16/09/2015
0 komentarzy

Od trzech lat daniele są w Polsce uznawane za zwierzęta gospodarskie, dlatego też przybywa chętnych do zakładania ferm danieli. Dzięki regulacjom prawnym zlikwidowano konieczność uzyskiwania specjalnych pozwoleń, a hodowlę kwaterową, inaczej zagrodową, może założyć każdy.
Daniele to z pochodzenia zwierzęta leśne, odporne na choroby, o nieskomplikowanych wymaganiach siedliskowych. Byki osiągają masę 70-120 kg, a łanie 50-80 kg. Zwierzęta zmieniają umaszczenie, tzw. suknię, zależnie od pory roku.

Jak powinna wyglądać hodowla?

  • Zalecana powierzchnia takiej hodowli nie powinna być mniejsza niż hektar, przy czym na takim areale może się dobrze rozwijać 15 osobników. Optymalna wielkość kwatery to 3-5 ha. Teren powinien być w jednym kawałku, mieć płaskie ukształtowanie, znajdować się z dala od szlaków komunikacyjnych. Daniele lubią spokój i ciszę, ponieważ są dość płochliwej natury. Jeśli do tego zapewnimy duże zasoby trawy na pastwiskach przez większość roku, możemy spodziewać się wielu wcieleń.
  • Całość kwatery powinna być dobrze ogrodzona siatką o odpowiedniej wielkości oczek. Między kwaterami należy urządzić korytarz przepędowy, także z użyciem podobnego ogrodzenia. Taki korytarz powinien prowadzić do odłowni i poskromu, do którego będzie można zapędzać poszczególne osobniki celem dokonania kolczykowania, chipowania, niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych czy weterynaryjnych. Taka organizacja pomaga również w czasowym izolowaniu byczków od łani.
  • Powierzchnia hodowli powinna mieć letnie i zimowe kwatery, przy czym te zimowe powinny znajdować się bliżej zabudowań gospodarczych, dzięki czemu ułatwimy sobie obsługę zwierząt w tym czasie.
  • Na terenie kwatery powinna znajdować się odpowiednia ilość drzew i krzewów, która będzie naturalną osłoną przed nadmiarem słońca oraz zimnem. Przydadzą się także rowy. Jeśli teren nie ma takich elementów, konieczne jest postawienie odpowiedniej ilości wiat i wiatrołapów.
  • Ważna jest także organizacja żywienia stada. Ponieważ hodowla danieli jest typowo wybiegowa, to należy zadbać o dobre rozmieszczenie miejsc z paszą. Latem oczywiście daniele będą głównie wypasać pastwisko, na którym żyją, ale nie oznacza to, że takie żywienie jest wystarczające. Konieczne jest rozmieszczenie na fermie stanowisk paszowych, gdzie podawane będą w okresach poza sezonem kiszonki, siano, zboże i sianokiszonki. Ponadto daniele uwielbiają kasztany i żołędzie. Niezbędne są też rozmieszczone regularnie lizawki mineralno-witaminowe oraz poidła, gdzie uzupełniana będzie systematycznie świeża woda. Na zimowej części kwatery należy umieścić paśniki, gdzie podawane będzie siano, kiszonki i zboża.
zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz