facebook

Objawy chorób serca u psów

18/03/2020
0 komentarzy

Jakie psy są szczególnie narażone na choroby serca?

Na choroby serca mogą być narażone szczenięta od 2 do 12 miesiąca życia, które urodziły się z wadami serca oraz psy ras dużych w wieku od 4 do 8 lat, chorujące na kardiomiopatię rozstrzeniową. Nieleczona powoduje niewydolność serca, a nawet śmierć, dlatego wczesne jej wykrycie daje większe szanse na wydłużenie życia naszego czworonoga. W gabinecie weterynaryjnym dostaniemy leki, które pupil będzie musiał regularnie przyjmować, aby poprawił się jego komfort życia. Szczególnie predysponowanymi rasami do choroby są dobermany, boksery, dogi i owczarki niemieckie, bernardyny, nowofundlandy czy sznaucery olbrzymie.

Na choroby serca narażone są również psy starsze, w wieku od 7 do 14 lat, szczególnie małych ras, które cierpią na endokardiozę zastawki dwudzielnej. Nieleczona zaburza pracę całego serca. Szczególnie narażone na tę chorobę są jamniki, yorkshire teriery czy pudle – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki i leczenia zwierząt domowych oraz oferuje profilaktykę kardiologiczną, leczenie schorzeń ostrych, przewlekłych, badania EKG i inne.

Choroby serca u psów i ich objawy

U psa chorego na serce możemy zaobserwować szereg objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój. W początkującym stadium objawy nie są specyficzne, szczególnie jeżeli pies ma już swoje lata, wówczas właściciel tłumaczy sobie te dolegliwości starzeniem się czworonoga. W momencie, gdy zauważymy u naszego pupila wiele z symptomów, które występują razem, wówczas podejrzenie problemów z sercem jest o wiele bardziej prawdopodobne. Zatem, jakie to są objawy? Otóż pies staje się bardziej leniwy, więcej śpi, mniej się rusza i bawi. Charakterystycznym symptomem niewydolności krążenia jest szybsze męczenie się psa, co objawia się zadyszką podczas spaceru czy wchodzeniem po schodach. Podczas zwykłych czynności ruchowych mogą pojawić się również problemy z oddychaniem. Choroby serca mogą powodować także nagły spadek lub wzrost masy ciała, brak apetytu i wymioty. Gdy zaobserwujemy te objawy, warto bez względu na wiek i rasę naszego psa odwiedzić weterynarza w Chorzowie.

Innym objawem, który również powinien wzbudzić nasz niepokój, jest atak kaszlu, tzw. kaszel napadowy, który z czasem może stać się bardziej męczący dla naszego czworonoga. Kaszel ten spowodowany jest gromadzeniem się płynu w pęcherzykach płucnych i oskrzelach. Gdy jego ilość w pęcherzykach zwiększy się, dochodzi wówczas do obrzęku płuc. Jest to szczególnie widoczne, jeżeli spojrzymy na brzuch naszego psa, który w tej sytuacji powinien być spuchnięty.

Zauważmy, że wiele chorób serca u psów przez długi okres czasu nie daje widocznych na pierwszy rzut oka objawów, dlatego warto przyjrzeć się, co jakiś czas naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Pamiętajmy, że wczesna profilaktyka i leczenie wpłynie na długość oraz komfort życia psa, dlatego warto regularne kontrolować jego stan zdrowia w gabinecie weterynaryjnym.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz