facebook

Prawidłowe pojenie zwierząt - jakie poidła wybrać?

26/06/2019
0 komentarzy

Nieograniczony dostęp do świeżej wody to niezbędny element każdej hodowli. Jeżeli zwierzęta nie posiadają możliwości nawadniania się w dowolnym czasie, stają się mniej wydajne i mogą zachorować. W ekstremalnych przypadkach może dojść do padnięcia. Wolny dostęp to nie jedyny warunek, jaki należy spełnić przy prawidłowym pojeniu zwierząt. Pamiętać należy o odpowiedniej jakości wody. Jakie poidła dla bydła, trzody chlewnej i kur wybrać? W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje poideł.

Jakie wymagania musi spełniać dobre poidło?

Niezależnie od rodzaju poidła, każde z tych urządzeń musi spełniać kilka wymagań.

Po pierwsze, konstrukcja poidła musi być solidna. Urządzenia są narażone na uszkodzenia mechaniczne, które mogą w przyszłości być niebezpieczne dla zwierząt (ostre krawędzie itp.). Jeżeli poidło wykonane jest ze stali, pamiętajmy, że musi być to stal nierdzewna. W innym przypadku rdza może stać się zagrożeniem dla zwierząt, które piją zabrudzoną wodę. Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z poidłem z tworzywa sztucznego należy zwrócić uwagę, czy urządzenie jest atestowane. Tworzywo sztuczne musi być wytrzymałe, odporne zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę, nieszkodliwe dla zwierząt itp.

Kolejną rzeczą, jest powierzchnia poidła. Najlepiej wybierać poidła, które posiadają gładką i zaokrągloną powierzchnię. W ten sposób urządzenie będzie znacznie łatwiejsze do mycia oraz nie będzie zagrażać zwierzętom. Codzienne czyszczenie poideł jest niezbędne dla zachowania odpowiedniej jakości wody.

Warto kupować takie poidła, które zbudowane są w sposób, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Co to oznacza? Pamiętajmy, że najlepiej wybierać poidła, których budowa minimalizuje straty wody oraz posiada zawór, dzięki któremu łatwo opróżnić urządzenie. W ten sposób jeszcze szybciej odpowiednio wyczyścimy poidło.

Rodzaje poideł dla zwierząt

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta poideł dla zwierząt. Na przykład, poidła dla bydła dostępne są w sklepie internetowym Poltech Parts. Jakie poidła najlepiej wybrać? To zależy od zwierząt, które będą piły z tych urządzeń oraz miejsca, w którym umieszczone będzie poidło. Przyjrzyjmy się podstawowym rodzajom poideł.

Poidła miskowe

Ten typ poideł przeznaczony jest do indywidualnego pojenia zwierząt. Najczęściej montowane są na ścianach (pamiętajmy o odpowiednim miejscu oraz wysokości, która nie będzie ograniczała dostępu do wody). Wyposażone są w specjalne zawory pływakowe i naciskowe, dzięki którym woda podawana jest na bieżąco. Minimalizuje to możliwość zanieczyszczenia przez kurz, odchody itp. oraz zmniejsza straty wody. Kupując poidła miskowe, należy zwrócić uwagę na pojemność miski (zazwyczaj 1-2 litry) oraz na szybkość napełniania, która musi być dostosowana do zwierzęcia. Jeżeli źle dobierzemy poidło, może okazać się, że woda leje się za szybko i zalewa nozdrza. Powoduje to z kolei dyskomfort pojenia i stres zwierzęcia.

Poidła zbiornikowe

Charakteryzują się bardzo dużą pojemnością (najczęściej około 2000 litrów) i owalnym kształtem. Poidła zbiornikowe wykorzystuje się najczęściej na pastwiskach. Dzięki dużym wymiarom, urządzenie to pozwala na pojenie kilku zwierząt jednocześnie. Wysokie krawędzie poidła (60-70 cm) zwiększają komfort picia wody przez zwierzęta. Współcześnie produkuje się poidła zbiornikowe z lekkich tworzyw sztucznych, dzięki czemu przemieszczanie urządzenia jest niezwykle łatwe. Ten typ poideł wyposażony jest najczęściej w zawór pływakowy o wysokiej przepustowości, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możemy uzupełniać poziom wody. Przeważnie krawędzie wywijane są do wewnątrz zbiornika, co skutkuje ograniczeniem strat.

Poidła korytowe

Ten typ poideł posiada podłużny kształt i wykorzystywany jest zarówno w budynkach inwentarskich, jak i na zewnątrz gospodarstwa. Są mocowane do podłoża lub ścian i również pozwalają na pojenie kilku zwierząt jednocześnie. Niektóre poidła korytowe wyposażone są w dźwignię, za pomocą której obracamy poidło i w szybki sposób możemy opróżnić zbiornik wody. Często urządzenia te posiadają zawór spustowy, który również pozwala na łatwe wylewanie brudnej wody. Na rynku dostępne są poidła korytowe o różnej pojemności (od kilkudziesięciu do kilkuset litrów), dzięki czemu możemy odpowiednio dobrać urządzenie do naszych potrzeb.

Poidła izolowane i podgrzewane

Poidła te wykorzystywane są na terenach, gdzie istnieje możliwość zamarznięcia wody. Najczęściej wykorzystywane są w Polsce zimą, dzięki czemu zwierzęta mają stały dostęp do wody o odpowiedniej temperaturze.

Poidła izolowane działają w podobny sposób jak termosy, przez co woda w nich umieszczona utrzymuje stałą temperaturę przez dłuższy czas. Bardzo ważnym elementem tego typu urządzenia jest pokrywa górna, która zapobiega zmianie temperatury wody.

Poidła podgrzewane wyposażone są natomiast w system podgrzewający wodę, dzięki czemu sprawdzają się nawet przy bardzo niskich temperaturach. Warunkiem ich działania jest dostęp do prądu. Grzałki w tych poidłach dysponują zazwyczaj niską mocą, przez co podłączane są za pomocą transformatora, który obniża napięcie do 24 V.


Jak widzimy, na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta poideł dla zwierząt. Nie wychodząc z domu można dokonać zakupu konkretnych urządzeń. Sklep internetowy Poltech Parts oferuje na przykład poidła dla zwierząt najczęściej hodowanych w Polsce (bydło, trzoda chlewna, drób, konie, owce i kozy) - https://poltechparts.pl/poidla-dla-zwierzat.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz