facebook

Produkcja jabłek 2015 w Polsce - trendy, zagrożenia, szanse, import, export

06/07/2015
0 komentarzy

Polska będąca największym w Unii Europejskiej i czwartym na świecie, tuż za Chinami, Stanami Zjednoczonymi oraz Turcją, producentem jabłek według najnowszych danych Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA) nie powinna martwić się najnowszymi prognozami. Jednakże dobry urodzaj jabłek zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich przyczyni się do spadku cen owoców.

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) w 2014 roku polskim sadownikom udało się zebrać ponad 3 mln ton jabłek. Dla porównania, produkcja jabłek w Turcji będącej na pierwszym miejscu w Europie w ubiegłym roku wyniosła 3,1 mln ton. W bieżącym sezonie europejskie zbiory jabłek według WAPA będą wyższe od ubiegłorocznych o 9 procent i wyniosą prawie 12 mln ton. Podobnie jak w poprzednich latach pierwsze miejsce pod względem zbioru jabłek przypadnie Polsce, w której produkcja w porównaniu z sezonem 2013/14 będzie wyższa o 12 procent i wyniesie ponad 3,5 mln ton.

Wśród odmian mających decydujące znaczenie podczas zbiorów, jak podaje Agencja Rynku Rolnego na podstawie opracowanych danych GUS, do najważniejszych należą Idared, Szampion, Jonagold, Ligol, Gloster, Cortland, Gala, Lobo oraz Golden Delicious, przy czym w tym roku największe zbiory dotyczyć będą odmian Golden Delicious (ponad 2,5 mln ton), Gali (ponad 1 mln ton) oraz Idared (ponad 1 mln ton). Wszystkie odmiany cechuje mniejsza podatność na choroby i zwiększona trwałość w obrocie towarowym.

Eksport polskich jabłek

Na przełomie ostatnich dziesięciu lat, do 2013 roku, w polskim handlu zagranicznym odnotowano szybki wzrost eksportu – prawie 3-krotny, przy czym wartość z 90 mln EUR zwiększyła się do 447 mln EUR. Najważniejszymi krajami, które skupywały polskie jabłka były Rosja, Białoruś, Ukraina, Kazachstan oraz sama Unia Europejska. Niestety, nałożone przez Rosję embargo na polskie owoce odbiło się aż 23 procentowym spadkiem eksportu jabłek. W sezonie 2014/2015 spadek wielkości eksportu ma być mniejszy i osiągnie maksymalnie 20 procent. Mimo wprowadzonego przez Rosję importu jabłek z Polski, dobry krajowy urodzaj sprawia, iż polskie jabłka chętnie kupują takie kraje jak Białoruś, Litwa, Łotwa, Bośnia, Chorwacja czy nawet Egipt.

Import jabłek do Polski

Import zagranicznych jabłek do Polski nie stanowi realnego zagrożenia. Skala importu w porównaniu do eksportu jest bardzo mała, dzięki czemu polscy sadownicy nie powinni bać się zagranicznej konkurencji. Sprowadzane do Polski jabłka stanowią jedynie uzupełnienie krajowej oferty w sezonach wczesnoletnich.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz