facebook

Profesjonalna hodowla świń

27/01/2021
0 komentarzy

Prowadzenie hodowli świń wymaga od właściciela przestrzegania niezbędnych zasad. Musi on przecież w stu procentach zadbać o zdrowie zwierząt, a więc ochraniać je przed chorobami, a także zapewnić specjalne pożywienie. Tylko wówczas może być pewnym, że trzoda chlewna będzie bezpieczna.

Podstawowe zasady – żywienie loszek

 Na początek, jeszcze przed założeniem firmy hodowlanej, należy wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tzw. loszek remontowych. Muszą być one odżywiane w taki sposób, by nie przybrały zbyt szybko na masie. Dlaczego? Chodzi o to, aby miały silny i jednocześnie bardzo stabilny kościec (bez nadmiaru tłuszczu). Wtedy sam poród będzie przebiegał łagodniej. Trzeba oczywiście kupować odpowiednie pasze z pewną zawartością energii. Tylko taki pokarm sprawi, że potencjał genetyczny świń zostanie w pełni wykorzystany. Łatwiej wówczas kontrolować przyrosty dzienne stada, mięsność tuczników oraz czuwać na zdrowotnością zwierząt.

Ogólne wymagania związane z warunkami utrzymania

Hodowla świń wiąże się z przestrzeganiem wymagań rozpisanych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 roku. O czym dokładnie mowa? Sprawdźmy. Po pierwsze nie wolno trzymać świni na uwięzi, tylko w kojcach (najlepiej mających ściółkę). Po drugie, kiedy ma się do czynienia z chowem grupowym, trzeba łączyć ze sobą zwierzęta w podobnym wieku. Natomiast sam kojec porodowy, ze specjalnym materiałem do budowy gniazda, musi mieć taką powierzchnię, która umożliwi proszenie naturalne oraz ułatwi dostęp dla opiekunów. Pamiętajmy także, aby prosięta mogły bez problemu i swobodnie dochodzić do swoich matek.

Ochrona przed wszelkimi chorobami

Kolejną równie ważną kwestią jest ochrona świń przed chorobami. Niestety, nawet zwykłe, nieleczone infekcje mogą spowodować straty w rozrodzie. A co za tym idzie, doprowadzić do zamknięcia zakładu hodowlanego. Jeszcze gorzej, kiedy pojawi się choroba ASF – afrykański pomór świń. Wtedy nie ma innego wyjścia, jak dokonać utylizacji wszystkich sztuk zwierząt (także tych zdrowych, czasem łącznie kilka tysięcy).  Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zainwestować w odpowiednie środki ostrożności, zapewniające sterylne warunki. Przydadzą się tzw. maty dezynfekcyjne. To produkty, które układa się tuż przy samych wejściach do pomieszczeń, w których znajdują świnie. Dzięki matom można dezynfekować nogi oraz racice zwierzą. Nie należy taż zapominać o regularnym sprzątaniu!

Odpowiednia rasa

Niezwykle ważne jest także wybranie odpowiedniej rasy świń. Jeśli hodowca zdecyduje się na zakup jednej z rekomendowanych przez nas ras duńskich, to z pewnością będzie zadowolony! Wystarczy zajrzeć na stronę internetową http://danbred-polska.pl, aby przekonać się, że loszki duńskie rozwijają się bardzo zdrowo. Danbred ma niezwykle dobrze udokumentowaną genetykę – jako pierwsza firma na świecie wykorzystuje informacje genomowe od stu procent zwierząt GGP i GP w trakcie obliczania wskaźnika! Zachęcamy do skorzystania z ich oferty i kontaktu z firmą Danbred!

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz