facebook

Przechowywanie warzyw, a ich późniejsza jakość

13/07/2015
0 komentarzy

Zbiór warzyw przez producenta to zwieńczenie wcześniejszych starań, ale nie jest to jeszcze koniec czynności zapewniających zysk. Nawet, jeśli wyprodukowane warzywa są wysokiej jakości, rzadko zdarza się, że całość produkcji jest sprzedawana od ręki. I tu pojawia się złożone i niezwykle ważne zagadnienie-przechowywanie zbiorów. Takie składowania może trwać nawet od 8 do 10 miesięcy, a jego powodzenie zaczyna się już wcześniej, podczas zbiorów. Warto zadbać o taki sposób zbierania warzyw, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Przechowując zbiór w stanie nienaruszonym i dobrej jakości unikamy rozwoju chorób przechowalniczych jak czerń krzyżowych, szara pleśń czy mokre gnicie. Warto także wybierać do przechowywania odmiany, które charakteryzują się wysoką jakością i odpornością oraz trwałością przechowalniczą. Do przechowywania nie przydadzą się odmiany wczesne (wyjątek stanowią buraki czerwone). Najlepszy efekt uzyskuje się w przypadku odmian z upraw zmianowanych, hodowanych na glebach lekkich z zachowaniem kompleksowej ochrony w okresie wegetacji.
W przechowaniu istotne jest kilka warunków:

Termin zbioru - warzywa należy zbierać podczas odpowiedniej pogody, kiedy jest sucho i słonecznie. Termin zbioru musi być także zgrany ze stopniem dojrzałości warzyw, co stanowi klucz do sukcesu. Warzywa muszą być wyrośnięte, dojrzałe, w pełni wartościowe, ale nie przejrzałe, ponieważ taki zbiór nie przechowuje się dobrze ani długo. Źle przechowują się także warzywa, które w okresie dojrzewania były narażone na przymrozki. Np. warzywa korzeniowe wysiane w późniejszym terminie, na przełomie maja i czerwca, omijają przymrozki i nadają się do wielomiesięcznego przechowywania,

Temperatura przechowywania - powinna być utrzymywana na stałym poziomie przez cały okres przechowywania. Skoki temperaturowe znacznie skracają okres składowania i pogarszają jakość warzyw. Optymalna temperatura to zakres 0-10C, jednakże są warzywa bardziej ciepłolubne (pomidory, papryka czy ogórki), które wymagają wyższych temperatur. W przeciwnym razie dochodzi do uszkodzeń chłodowych, co znacznie odbija się na jakości zasobu. Inne przykłady to korzenne (wysoka wilgotność i temperatura 1-40C) oraz czosnek i cebula (niska wilgotność i temp. 1-70C).

Sposób składowania - w Polsce nadal istnieje niewielka baza przechowalnicza, a szkoda. Wciąż za mało jest profesjonalnych chłodni, gdzie parametrami panującej tam atmosfery kieruje komputer zapewniający, stałe, optymalne warunki. Takie chłodnie pozwalają na produkcję warzyw na wielką skalę, przy zachowaniu ich świeżości i jakości. Mniejsze gospodarstwa starają się zapewniać odpowiednie warunki, przeznaczając na to pomieszczenia lub całe budynki. Warzywa przechowywane są w skrzyniach, niektóre z warstwą słomy dla absorpcji wilgoci. Niektóre warzywa przesypuje się w tym celu piaskiem. Z kolei buraczki, ziemniaki i seler czekają w przewiewnych workach jutowych, składowanych w niedużych kolumnach, aby ucisk nie odcinał dostępu powietrza.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz