Rolnictwo zrównoważone wywodzi się z ekonomicznej idei zrównoważenia, która narodziła się już pod koniec XIX wieku. Zakładała ona prowadzenie produkcji i rozwoju gospodarczego na poziomie zapewniającym rozwój cywilizacyjny, ale z jednoczesną dbałością o poszanowanie zasobów naturalnych i środowiska naturalnego w takim stopniu, aby służyły kolejnym pokoleniom. Ten zamysł został także rozciągnięty na rolnictwo. W uproszczeniu, zakłada się produkcję rolną zapewniającą zysk oraz zaspokojenie rynku z jednoczesnym poszanowaniem zasobów i natury. O ile w Polsce przez dziesiątki lat zasady owej idei niekoniecznie były stosowane, o tyle obecnie rolnictwo zrównoważone zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Coraz więcej jest producentów rolnych, firm i organizacji, które rozumieją jak ważna jest ta idea.
Jak jednak zacząć prowadzić swoje gospodarstwo tak, aby wpisywało się w zasady zrównoważenia? Od czego zacząć? Na początek konieczne jest posiadanie przekonania to tej idei i chęć wprowadzenia zmian, tak, aby stać się posiadaczem gospodarstwa silnego, dochodowego, prowadzonego bez rabunkowych metod wobec gleby i środowiska. Potem konieczne będą zmiany w planowaniu upraw, doborze roślin, maszyn i technologii. Aby je rozpocząć w sposób oficjalny, najlepiej jest skontaktować się z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego ASAP. Tam można uzyskać odpowiednie instrukcje. Na początek jednak konieczny jest audit zerowy, w wyniku którego zostanie określona lista koniecznych zmian na podstawie istniejących niezgodności z zasadami zrównoważonego rolnictwa. Otrzymamy protokół z zaleceniami oraz księgę kontrolną, gdzie będą odnotowywane zmiany.
Jest spory katalog działań, które są konieczne w dążeniu do zrównoważenia gospodarstwa przy jednoczesnym podnoszeniu jego efektywności. Oto niektóre z nich: