facebook

Uprawa pszenicy - porady, innowacje

03/07/2017
0 komentarzy

Trudno jest przecenić wartość pszenicy. W niemal każdym domu jest spożywana właściwie codziennie. Nic więc dziwnego, że wśród najchętniej produkowanych na świecie zbóż znajduje się na trzecim miejscu. Jest to nie tylko jedno z najbardziej popularnych i od dawna uprawianych zbóż. Dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać tajniki uprawy pszenicy, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący uprawy pszenicy, sposobów nawożenia pszenicy oraz kilku innych informacji, które mogą okazać się przydatne w różnych etapach rozwoju tego zboża.

Gatunki pszenicy

Spośród około 20 gatunków pszenicy pięć uprawia się w Polsce. Z gatunków widywanych na polach w naszym kraju wyróżnia się: pszenicę zwyczajną (największe znaczenie) i o niszowym znaczeniu: pszenicę orkisz, pszenicę płaskurkę, pszenicę samopaszę i pszenicę twardą. W Polsce jednak uprawiane są formy pszenicy ozimej i jarej, z czego ta pierwsza w naszym kraju stanowi zdecydowaną większość.

 

Uprawa pszenicy – wymagania glebowe i korzystne warunki

W kwestii wymagań glebowych pszenicy wszyscy są zgodni. Bez względu na to, czy wiedza ta płynie z obserwacji, z pierwszych lekcji geografii w szkole czy też z prac naukowych i literatury – każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pszenica jest najbardziej wymagającym ze wszystkich wysiewanych w Polsce zbóż.

Pod uprawę pszenicy wybiera się gleby o stabilnym, zbliżonym do neutralnego pH. Gleby te muszą być bardzo żyzne, z dobrze rozwiniętą warstwą próchniczą. Takie warunki spełniają gleby brunatne (których na szczęście jest w Polsce znaczna ilość), czarnoziemy, a także mady.

Wybór gleby to jednak dopiero początek. To, czy uprawa przyniesie oczekiwane żniwo, zależy w głównej mierze od warunków pogodowych w okresie wegetacyjnym. I oczywiście – od działalności człowieka.

 

Jak chronić zboże i zwiększyć jego plony

W zależności od tego, kiedy pszenica ozima zostanie wysiana, może być w różnym stopniu podatna na różnego rodzaju choroby – zwłaszcza, kiedy rolnicy zbytnio pospieszą się z jej wysiewem. Związek terminu siewu z porażeniem chorobami jest bardzo ograniczony, ważniejsze są w tym przypadku: przebieg pogody, odmiany. Aby chronić ją przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, nie tylko w postaci chorób, ale również chwastów, warto dobrać adekwatne do potrzeb nawozy.

Aby rolnik mógł spać spokojnie, musi odpowiednio zadbać o swoje uprawy. Bez względu na to, przed czym dany plantator chce ochoronić swoje pole z pszenicą, na wszystkie jego potrzeby odpowiedź jest jedna: Syngenta.

Nie ma chyba na świecie pola, na którym nie pojawiałyby się niepożądane rośliny. Mowa oczywiście o chwastach. Można z nimi skutecznie walczyć, stosując odpowiednie herbicydy, jak choćby Boxer 800 EC, Axial 50 czy Axial Komplett Pak.

Jeśli zaś grzyby spędzają sen z powiek rolnika, może on zainwestować w Tilt Turbo 575 EC, Unix 75 WG, Olympus 480 SC bądź Menara 410 EC. Dzięki tym (oraz wielu innym dostępnym w ofercie firmy Syngenta) fungicydom pszenica będzie wolna od chorób.

W walce ze szkodnikami także z odsieczą przybywa Syngenta. Prawdziwym ciosem dla wszelkiego rodzaju szkodników zagrażającym pszenicy będzie zastosowanie Karate Zeon 050 CS.

W bogatym asortymencie firmy Syngenta znajdują się również zaprawy nasienne i regulatory wzrostu. Wszystkie produkty oparte są na najnowszych technologiach i stanowią nieocenioną pomoc w każdym gospodarstwie.

 

Cena pszenicy

W tym momencie okresu wegetacyjnego trudno jest określić cenę, jaką osiągnie zebrana w tym roku pszenica. Należy pamiętać, że oprócz czynników atmosferycznych w Polsce, na cenę wpłynie również wielkość i jakość produkcji pszenicy w innych krajach.

Według ostatnich notowań zarówno cena skupu pszenicy paszowej, jak i konsumpcyjnej, waha się w przedziale od 725 do 750 zł. Świadczy to o tendencji wzrostowej ceny skupu. Dla porównania, ceny skupu pod koniec lutego bieżącego roku wynosiły odpowiednio 615-660 zł dla pszenicy paszowej i 725 zł dla pszenicy konsumpcyjnej. Napawa to optymizmem wszystkich rolników, którzy zdecydowali się na wysiew pszenicy w tym roku. Jeszcze większym optymizmem – tych, którzy wspierają swoje uprawy produktami Syngenta.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz