facebook

W jaki sposób wykonywane są badania odoru?

25/04/2025
0 komentarzy

Zbyt wysoki poziom odorów jest niekorzystny zarówno dla postronnych osób znajdujących się na terenie ich występowania, jak i samej firmy odpowiedzialnej za emisję nieprzyjemnych zapachów. Żeby więc ograniczyć wpływ odorów, warto przeprowadzić stosowne badania, na podstawie których możliwe stanie się wprowadzenie stosownych zmian.

Badanie odoru – co to jest? Do czego służy?

Monitoring odorów powinien odbywać się zgodnie z normą EN 13725, a więc metodą olfaktometrii dynamicznej. Przy jej pomocy specjaliści pobierają próbki, które następnie są analizowane pod kątem stężeń zapachowych. Na podstawie uzyskanych wyników podmiot odpowiedzialny za emisję odorów może podjąć konkretne działania, związane na przykład z wyznaczeniem terenu, na którym zapachy będą wyczuwalne.

To jednak nie wszystko. Badania odoru przeprowadzane są ponadto w przypadku ewentualnych skarg, jak również w ramach postępowań kontrolnych. Ogromne znaczenie ma tu dokładność wykonanych analiz, dlatego warto zlecać je sprawdzonym firmom, które gwarantują wieloletnie doświadczenie i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu.

Najczęściej występujące źródła odorów:

  • gospodarstwa rolne,
  • oczyszczalnie,
  • ubojnie,
  • firmy działające w przemyśle rafineryjnym, papierniczym i tłuszczowym,
  • podmioty zajmujące się gospodarowaniem odpadami,
  • hodowle zwierząt,
  • przemysł chemiczny.

Jak ograniczyć poziom odorów?

Jeśli analiza emisji zapachów wskaże na wysoką uciążliwość odorową, konieczne okażą się działania mające na celu jej obniżenie. W ten sposób jesteś w stanie uniknąć finansowych, a także innych problemów, związanych chociażby z opóźnieniem realizacji zaplanowanych inwestycji.

Z jakich metod możesz skorzystać? Najpopularniejsza jest obecnie technika adsorpcyjna, która polega na wydzieleniu i zatrzymaniu na powierzchni adsorbentu składników zanieczyszczeń.

Co to jest adsorbent? Związek przyciągający i zatrzymujący cząsteczki gazu. W tym celu wykorzystywany jest chociażby tlenek glinu. Świetnie do tego zadania nadaje się również węgiel aktywny.

Dzięki techniczne adsorpcyjnej poziom odorów może zostać znacznie obniżony, co pozwoli na kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa bez naruszania przepisów i bez narażania osób znajdujących się na obszarze emisji wspomnianych związków.

Komu zlecić badania odoru? Na jakiej podstawie podjąć decyzję?

Ze względu na wysoki poziom skomplikowania omawianych analiz, zajmować nimi powinni się specjaliści dysponujący niezbędnymi uprawnieniami. Zatrudniają ich firmy konsultingu środowiskowego, które działają w zakresie ochrony środowiska.

Współpraca z takimi podmiotami może okazać się bardzo korzystna. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż oferują one usługi o charakterze kompleksowym. Nie dość, że przeprowadzą potrzebne badania, to na dodatek zaproponują rozwiązania i zmiany, które pozwolą zniwelować uciążliwość odorową. Co więcej, mogą również zająć się ich realizacją.

Pomoc firm konsultingowych pozwoli Ci zatem załatwić kilka spraw za jednym zamachem. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, a jednocześnie zrobisz wystarczająco dużo, by Twoja działalność nie prowadziła do zanieczyszczenia środowiska.

Jak wybrać firmę konsultingową?

W pierwszej kolejności skup się na analizie ofert poszczególnych podmiotów. Sprawdź, czym się zajmują i w jakim zakresie. Wszystkie przydatne informacje znajdziesz na stronach internetowych interesujących Cię firm. Warto zajrzeć także do opinii opublikowanych przez innych klientów. Dotyczyć mogą bowiem między innymi skuteczności realizacji zamówionych usług, czy też podejścia do zamawiającego.

Do tego dochodzą jeszcze ceny. Ile kosztuje badanie odoru? To zależy od przyjętej techniki, sprawdzanego obszaru, jak również specyfiki przedsiębiorstwa. Przy okazji zlecania usług otrzymasz pełną wycenę, na podstawie której zaplanujesz wszelkie wydatki. Łatwiej będzie Ci też podjąć ostateczną decyzję o wyborze podmiotu konsultingowego.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz