facebook

Wydajność, a rasa kur niosek

16/09/2015
0 komentarzy

W hodowli kur niosek, zarówno takiej przydomowej, jak i wielkotowarowej, interesuje nas ilość uzyskanych jaj. To z kolei zależy od warunków bytowych kur, sposobu ich żywienia, ale także od właściwości genetycznych, jakie posiadają. Jeśli więc celem jest pozyskiwanie jaj, należy wybrać rasę o dużej nieśności. Można także dążyć do zintensyfikowania wydajności hodowli poprzez zakup dwóch lub trzech ras nieśnych i doprowadzić do powstania mieszańców.

Rasy kur o dużej nieśności

Leghorn - To najpopularniejsza rasa wykorzystywana w naszych fermach i mniejszych hodowlach. Białe lub kremowe upierzenie przylegające mocno do ciała. Mają charakter żywiołowy i płochliwy, bez tendencji do kwoczenia. Ich największą zaletą jest niski koszt utrzymania, ponieważ zużywają o 20% mniej paszy niż przedstawicielki innych ras. Średnia nieśność to 230-260 sztuk rocznie, ale dzięki dobrym warunkom i paszy osiąga się wynik 300 jaj na rok. Jaja mają białą skorupę i ważą około 63 g.

Zielononóżka kuropatwiana - Wyhodowana w Polsce południowo-wschodniej, nazywana kiedyś galicyjską, ma szaro-brązowe upierzenie i zielone skoki, jest nieco większa od kur leghorn. Rasa nie jest popularna w dużych hodowlach, ponieważ słabo znosi warunki zamkniętego chowu. Brak słońca i wolnego wybiegu powoduje u nich szereg zaburzeń, łącznie z kanibalizmem i pterofagią. Natomiast świetnie sprawdzają się stadach do 300 sztuk, wypasanych na wolnym wybiegu. W takich warunkach dają do 190 jaj rocznie o masie 60 g i kremowej skorupce. Jaja cieszą się powodzeniem, ponieważ zawierają o 30% mniej cholesterolu niż jaja innych ras.

Rhode Island Red (karmazyn) - Kury duże, ciemnobrązowe o bardzo zrównoważonym charakterze, rasa ogólnoużytkowa wyhodowana w USA. Stosunkowo długowieczne, o niskiej zachorowalności, szczególnie w warunkach przyzagrodowych. Znoszą do 230 jaj rocznie o masie 60 g i brązowej skorupie.

Sussex - Rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii, kury o ładnej sylwetce oraz ciekawym umaszczeniu. Mają białe pióra, a czarne grzywy, ogony, lotki i sterówki. Znoszą w ciągu roku 200 jaj o jasnobrązowych skorupach. Rasa Sussex daje dobre efekty po zmieszaniu z Rhode Island Red, New Hampshire czy Zielononóżkami. Mieszańce charakteryzują się dużo wyższą nieśnością i zdrowotnością kurcząt.

Żółtonóżka kuropatwiana - Ogólnoużytkowa, wyhodowana po skrzyżowaniu zielononóżki kuropatwianej z kogutami New Hampshire. Upierzenie ciemnoszare i żółte skoki. Znosi do 220 jaj rocznie, a skorupki mają barwę ciemnokremową. Świetnie wykorzystują zielony wybieg, więc najlepiej nadają się do chowu przydomowego.
Polbar - Rasa polskiego pochodzenia, powstała z połączenia zielononóżki z kogutem rasy Plymouth Rock. Nieśność to 200 jaj rocznie o masie 55 g i kremowej skorupce. Rasa autoseksingowa.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz