facebook

Zalety i wady lamp UV do wody

20/02/2019
0 komentarzy

Lampy UV do wody, czyli inaczej lampy bakteriobójcze, stanowią jedną z najbardziej popularnych metod dezynfekcji wody ze studni. Nie wprowadzają do wody żadnych substancji chemicznych, które miałyby wpływ na jej parametry, dzięki czemu źródlana woda nie traci swoich zdrowotnych właściwości. Zbudowane z promienników UV, układu zasilającego oraz obudowy ze stali nierdzewnej, są coraz częściej wybierane przez klientów. Jakie są ich wady i zalety?

Aby poznać zalety i wady lamp UV do wody, należy najpierw przyjrzeć się zasadzie ich działania.

Omawiane lampy wykorzystują do zwalczania wirusów i bakterii, znajdujących się w wodzie, promieniowanie ultrafioletowe, powodujące szybkę reakcję fotochemiczną oraz wyniszczenie DNA bakterii. W ten sposób mikroorganizmy są całkowicie likwidowane, a także niemożliwym staje się ich dalsze namnażanie. Promienie UV skatalizują także ozon do tlenu, a także utlenią organiczne związki węgla do formy wody i dwutlenku węgla.

Jakie są ich wady i zalety?  

Zalety lamp UV do wody

Przede wszystkim lampy UV do prawidłowego działania nie potrzebują żadnych chemicznych środków, dzięki czemu nie mają wpływu na skład wody. Nie oddziaływają także na jej walory organoleptyczne; nie zmieniają jej smaku ani zapachu.

Zajmują niewiele miejsca, będąc jednocześnie niezwykle optymalnymi. Woda wymaga krótkiego czasu naświetlania, by przejść proces dezynfekcji, w związku z czym omawiane lampy są tanie w eksploatacji.   

Dodatkowe funkcje

Do zalet lamp do wody UV zaliczyć można także możliwość zaopatrzenia ich w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • system czyszczenia rur osłonowych
  • deflektory
  • czujnik monitorowania pracy lampy
  • system dźwiękowy

Deflektory równomierne rozprowadzą wodę po całej powierzchni lampy tak, aby ciecz była filtrowana tak samo w każdym miejscu, a system dźwiękowy powiadomi o potrzebie wymiany żarnika lub powstaniu awarii.

Profesjonalne lampy UV do wody z elektronicznym sterowaniem oferuje swoim klientom renomowany internetowy sklep Global Water, proponujący także inne systemy oczyszczania wody.

Wady lamp UV do wody

To co jest zaletą lamp UV do wody, może stać się również ich wadą. Ponieważ nie zmieniają one składu chemicznego wody, w przypadku jej dużej twardości, twardość ta pozostanie, podobnie jak żelazo czy inne zanieczyszczenia. Zapychają one lampę, znacznie zmniejszając skuteczność promieniowania ultrafioletowego.

Ponadto dezynfekcja wody za pomocą lamp UV jest miejscowa, co oznacza, że po przepłynięciu przez rury, ponownie może się zanieczyścić.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz