facebook

Zalety stosowania kolczyków identyfikacyjnych u bydła: Przegląd korzyści dla hodowców

21/03/2024
0 komentarzy

Kolczykowanie jest czynnością obligatoryjną dla posiadaczy zwierząt gospodarskich (krów, owiec, świń, kóz). Jest to podstawowy element Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt na obszarze całej Unii Europejskiej. Szczegółowe regulacje dotyczące kolczykowania w Polsce określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem kolczykowania jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, a także zapewnienie szerokiego dostępu do produktów odzwierzęcych poprzez monitoring ich stanu zdrowia oraz pochodzenia w całym procesie dystrybucji. Sprawdź, jakie są zalety stosowania kolczyków identyfikacyjnych u bydła?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jakie są zalety kolczyków?
  • Czy jest obowiązek prowadzenia księgi rejestracji bydła?
  • Jaka kara grozi za brak kolczyków u bydła?

Kolczykowanie zwierząt hodowlanych – obowiązek każdego hodowcy 

Znakowanie kolczykami jest obowiązkowe dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich, m.in. krów, świń, kóz i owiec. Stosowne przepisy nakładają na właścicieli gospodarstw wymóg oznakowania zwierząt w ciągu pierwszych siedmiu dni od urodzenia i zarejestrowania ich w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym dla lokalizacji gospodarstwa.

Po rejestracji zwierzę otrzymuje paszport, w którym zawarte są najważniejsze informacje, w tym także unikalny numer kolczyka. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie stadami, a także transparentność produkcji żywności.

Kolczyki wizualne dla zwierząt do identyfikacji urzędowej – cechy

Podstawową metodą znakowania bydła w dalszym ciągu pozostają kolczyki uszne. Ważne jest, by były one przymocowane do każdej małżowiny usznej zwierzęcia. Znajdujący się na kolczyku kod identyfikacyjny zwierzęcia musi być widoczny, trwały i czytelny.

Zatem dla wszystkich zainteresowanych niezwykle ważna jest informacja o tym, jak zamówić kolczyki dla bydła przez internet, a także, jakie cechy powinien mieć kolczyk wizualny dla bydła, by spełniać określone normy, nałożone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poniższe zalecenia powinny spełniać kolczyki dla bydłakolczyki dla owiec, jak i kóz, a także kolczyki dla trzody chlewnej.

Kolczyki wizualne – cechy użytkowe:

  • Trwałość
  • Bezpieczeństwo
  • Szybkość aplikacji

Trwałość 

Kolczyki powinny być wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego o odpowiedniej grubości. Dobrze jest zwrócić uwagę na zastosowany system zapięcia, który powinien minimalizować prawdopodobieństwo przypadkowego zerwania się kolczyka.

Bezpieczeństwo 

Kolczyki wizualne Allflex pozbawione są ostrych krawędzi. Tego typu rozwiązanie zapobiega powstawaniu okaleczeń innych osobników, podczas interakcji z innymi osobnikami w stadzie.

Szybkość aplikacji 

Kolczyk wizualny dla krowy wyposażony jest w ostry metalowy trzpień, co ma przyspieszyć proces kolczykowania, ograniczając tym samym niepotrzebny stres i ból zwierzęciu. Łatwość aplikacji kolczyka wpływa także na bezpieczeństwo osoby wykonującej zabieg.

Ważne! Hodowcy i producenci mleka powinni dopełnić wszelkich starań, by oznakowanie zwierząt kolczykami odpowiadało wymogom prawnym, oraz by było ono zgodne z wykazem zwierząt, przypisanych do siedziby stada.

Czy za brak oznakowania zwierzęcia grożą jakieś kary? 

Wymogi znajdujące się w ustawie z 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a w szczególnościArt. 50 ustawy stanowi, że w przypadku stwierdzenia obecności nieoznakowanego zwierzęcia w siedzibie stada oraz niemożności ustalenia jego pochodzenia powiatowy lekarz weterynarii może nakazać zabicie tego zwierzęcia bez prawa do odszkodowania, a także utylizację zwłok na koszt właściciela danego stada. Dodatkowo może on zostać ukarany grzywną na mocy art. 56, ustęp 1, punkt 2 tej samej ustawy.

Przy zakupie kolczyków dla bydła, warto nabyć dedykowaną kolczykownicę, zaprojektowaną z myślą o bezpieczeństwie zarówno zwierząt, jak i osób wykonujących zabieg kolczykowania. 

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz