facebook

Zanim kupisz konia

29/01/2020
0 komentarzy

Jak wybrać i sprawdzić konia?
Co należy zrobić, aby mieć pewność, że wybrany zostanie odpowiedni koń? Po pierwsze warto zwrócić uwagę na cenę konia. Jeżeli ktoś uważa, że za wartościowego i zdrowego konia zapłaci 3000 zł, to się myli. Trzeba być przygotowanym, że zdrowy, żywotny koń będzie kosztował w granicach 10000 zł. Po drugie, przed kupnem, należy dokładnie sprawdzić konia. Istotny jest jego wiek, wzrost, zachowanie, a także warto odbyć jazdę próbną. Po trzecie, obowiązkowo należy sprawdzić konia u weterynarza. Pozwoli to uniknąć komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Koń, który okaże się chorowity, będzie generował ogromne koszty, gdyż leczenie końskich chorób, schorzeń nie należy do tanich.

Gdzie trzymać konia?
Koń to nie pies czy chomik i zajmuje dużo miejsca, zatem powinno mu się stworzyć odpowiednie warunki. Jakie lokum będzie dla niego idealne? Najpopularniejszym rozwiązaniem są pensjonaty dla koni, czyli oferta przygotowana przez większość stajni, ośrodków jeździeckich. Wybierając pensjonat, w którym zamieszka koń, koniecznie trzeba sprawdzić panujące w nim warunki. Jaką wielkość mają boksy, czy panuje w nich czystość? Dokładnie rozpoznać okolice stajni, tereny zielone, czy ujeżdżalnie. Naturalnie korzystanie z pensjonatu dla koni to określone koszty. Miesięcznie można zapłacić w granicach 700 zł, ale i trafiają się miejsca, w których opieka kosztuje nawet 2000 zł. Koszty mogą wzrosnąć, jeżeli zlecimy pracownikom stajni wykonywanie określonych zadań przy koniu.

Poszukując pensjonatów dla konia, warto mieć na uwadze, że w każdej ze stajni jest ograniczona ilość miejsc, co utrudnia dostęp do tych najlepszych, czy położonych blisko domu. Może się okazać, że konieczne będzie zdecydowanie się na stajnię, która jest dość daleko od miejsca zamieszkania.

Posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat koni
Pasja jeździecka to jedno, a wiedza na temat życia i zachowań koni to coś zupełnie innego. Można kochać jazdę konną, ale niekoniecznie mieć pojęcie o wielu aspektach związanych z psychiką i zwyczajami końskimi. Dlatego przystępując do poszukiwania konia dla siebie, istotne jest, aby odpowiedzieć sobie na liczne pytania związane ze zgromadzoną wiedzą na tematy końskie. Nie może być tak, że ktoś będący kompletnym nowicjuszem, zdecyduje się na konia, a wiedzę będzie gromadził w trakcie opieki nad nim.

Zakup niezbędnych akcesoriów jeździeckich
Kupno konia wiązać się będzie z posiadaniem odpowiednich akcesoriów jeździeckich. Należy tutaj zainwestować w dobrej jakości sprzęt, dopasowany zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Kompletując sprzęt do komfortowej jazdy konnej, nie można oszczędzać. Wybierając tanie, kiepskiej jakości produkty sprawiamy, że nie tylko szybko mogą ulec zniszczeniu, ale przede wszystkim będą niewygodne dla konia. Za przykład niech posłuży choćby siodło. Dobra jakość, najlepsze materiały, z których zostało wykonane, odpowiednie wyprofilowanie, pozwoli obu stronom czuć się doskonale w trakcie jazdy.

Koszty związane z zakupem i posiadaniem własnego konia
Nie można celnie określić, ile kosztuje zakup i posiadanie konia. Jednak kilka istotnych wydatków uświadomi na pewno spore grono osób, które zastanawiały się nad posiadaniem własnego wierzchowca.

Jak już wspomniano powyżej, na kupno konia trzeba przeznaczyć około 10000 zł. Zlecenie pierwszych badań weterynaryjnych to koszt w granicach 1000 – 2000 zł.

Jeżeli konia trzeba przewieźć do nowego miejsca bądź często będzie odbywał podróże, to warto pamiętać, że transport kosztuje około 2,5 zł za kilometr.

Mając już konia, należy pomyśleć o sprzęcie do jazdy. Wizyta w sklepie jeździeckim będzie wymagała wyasygnowania od 2000 do 3000 zł.

Lokum, czyli miejsce pensjonacie to 700 zł, plus dodatkowe opłaty, związane z opieką nad zwierzęciem.

Kilkaset złotych rocznie zapłacimy kowalowi. Podobnie ma się rzecz z weterynarzem, który za podstawowe szczepienia weźmie w granicach 200 zł. Kiedy koń zachoruje, trzeba liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Niektóre z zabiegów weterynaryjnych są naprawdę drogie. Zakup dodatkowego wyżywienia, suplementów, uszczupli budżet o kilkaset złotych miesięcznie.

Chcesz mieć konia? Twój grafik może być wyjątkowo napięty
Decydując się na konia, należy pamiętać o licznych zadaniach do wykonania. Dbając o własnego konia, potrzeba umiejętnie organizować swój każdy dzień. Staranny podział czasu na pracę, życie rodzinne i oczywiście opiekę nad koniem może być trudny. Jeżeli części prac nie zleci się pracownikom stajni, to poranne wstawanie jest pewne, niezależnie od dnia tygodnia. Trzeba przecież konia nakarmić, wyczyścić, wywalić gnój, dołożyć siana, trocin, dolać wody. Dochodzi do tego regularne sprzątanie legowiska, co również zajmuje wiele czasu. Podsumowując: praca, szkoła, spotkania i czas z koniem. Gdzie w tym wszystkim czas na inne pasje, rozrywki, spotkania towarzyskie? Doba może się okazać zdecydowanie za krótka, szczególnie kiedy nie ma się umiejętności organizowania czasu i obowiązków.

Nawet zlecając opiekę nad koniem pracownikom stajni, konieczne jest odwiedzanie wierzchowca choćby raz dziennie. Właściciel musi dbać o konia, nie tylko zapewniając mu jak najlepsze warunki bytowe. Niezwykle ważne jest umiejętne budowanie relacji, więzi ze zwierzęciem.

Artykuł został przygotwany ze wsparciem merytorycznym sklepu jeździeckiego: gnl.pl

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz