facebook

Żywienie krów mlecznych - Jakie pasze do karmienia krów są najlepsze?

19/01/2021
0 komentarzy

Żywienie krów mlecznych jest jednym z największych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się hodowcy. Tylko prawidłowo przygotowane i zbilansowane posiłki są gwarancją dobrego stanu bydła. Krowy mleczne oprócz wysokiej jakości paszy potrzebują dużo ruchu, światła i świeżego powietrza. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie krów i w jaki sposób należy zbilansować paszę.

System żywieniowy TMR - kompendium wiedzy

System TMR najprościej rzecz mówiąc to nic innego, jak popularny system pełnoporcjowego żywienia krów mlecznych, którego głównym zadaniem jest oczywiście zapewnienie odpowiedniej ilości zbilansowanych dawek żywieniowych. System ten wykorzystywany jest nie tylko w dużych, ale również małych fermach krów.

TMR doskonale odnajdzie się w systemach wolnostanowiskowych i wiązanych. Największymi zaletami system TMR jest zwiększenie produkcji mleka i znaczni ograniczenie pracochłonności. Aby wykorzystać w 100% potencjał systemu TMR warto jak najszybciej zainwestować w profesjonalny podgarniacz do paszy.

W dużej mierze to właśnie nowoczesny podgarniacz do TMR umożliwia efektywne przemieszanie niezjedzonych przez krowy resztek ze świeżą paszą. Godny polecenia jest przede wszystkim wydajny i niezawodny ślimakowy podgarniacz paszy Tuchel Track Mini 2. Podczas podgarniania specjalny ślimak przemieszcza paszę w taki sposób, aby mieszanka resztek i świeżej paszy znajdowały się zawsze na wierzchu.

Co dać krowie żeby dała dużo mleka?

Przy hodowli zwierząt jednym z najważniejszych zadań jest zapewnienie krowom mlecznym optymalnego żywienia. Produkcja mleka w dużym stopniu uzależniona jest właśnie od sposobu żywienia krów, dlatego też nie można przejść obok tego zadania obojętnie. Źle zbilansowana dawka pokarmowa nie tylko negatywnie odbija się na produkcji mleka, ale również może przyczynić się do pojawienia różnorodnych schorzeń na podłożu metabolicznym.

Dla bydła mlecznego najlepszym wyborem są nie tylko kiszonki z kukurydzy, ale również sianokiszonki. Jeżeli chodzi o pasze treściwe, to przeważnie podawane są one w formie popularnych mieszanek produkcyjnych. W żywieniu krów mlecznych ogromną rolę odgrywają także dodatki paszowe. W dużej mierze to właśnie dzięki nim bydło może uzupełnić niedobory aminokwasów, składników mineralnych, witamin i białek. Optymalne parametry dobrej kiszonki z kukurydzy to: sucha masa (30-35%), energia ME (11 MJ/ kg s. m.), JPM (0,9), białko ogólne (9% s.m.), skrobia (35%), włókno surowe (20 % s. m.).

Jakie pasze dla krów mlecznych?

Aby poprawić produkcję mleka w pierwszej kolejności należy postawić na dobrej jakości pasze objętościowe, dzięki którym będzie można zapewnić nie tylko prawidłową fermentację w żwaczu, ale również uniknąć występowania kwasicy. Jeżeli chodzi o udział suchej masy w paszy dla krów w laktacji, to powinna ona wynosić około 60%.

Zobacz ofertę wozów paszowych bvl: https://agrotech-junoszyn.pl/bvl/wozy-paszowe/

W przypadku krów o bardzo dużej wydajności mlecznej wystarczy 40kg paszy na dzień. Aby pokryć zapotrzebowanie na energię i białko należy stopniowo obniżać udział pasz objętościowych na rzecz pasz treściwych. Wśród polskich hodowców największym zainteresowaniem cieszą się kiszonki z kukurydzy, które są doskonałym źródłem energii pochodzącej z włókna i skrobi. Jeżeli chodzi o samą jakość kiszonki, to w dużej mierze na jej wpływ ma termin zbioru. Najlepsze zbiory są w momencie, gdy rośliny są w dojrzałości woskowo-szklistej ziarna.

Ile zje krowa mleczna?

Jak wspomniano powyżej podstawą dawki pokarmowej krów mlecznych są paszy objętościowe, które są bogate we włókna pokarmowe. Pobranie odpowiedniej ilości paszy zależy nie tylko od jej jakości, ale również od masy ciała krowy oraz od rodzaju paszy treściwej w głównej dawce pokarmowej. Krowa w laktacji może pobrać od 1,8 do 2 % masy ciała. Najważniejszym czynnikiem, który warunkuje wysoką produkcję mleka jest przede wszystkim jakość paszy objętościowej. Krowa mleczna jest w stanie pobrać do 3% masy ciała s.m. dobrego siana albo do 1,5% siana niskiej jakości. W momencie, gdy krowy karmione są paszą treściwą, to automatycznie spada konsumpcja paszy objętościowej.

Warto wspomnieć także o tym, że pobranie paszy w dużym stopniu zależy od zawartości NDF w określonej dawce pokarmowej. Krowy mleczne w środkowej fazie laktacji są w stanie pobrać około 0,9% masy ciała NDF z paszy objętościowej. W takiej sytuacji dawka pokarmowa powinna zawierać około 25% NDF. Statystycznie krowa zjada dziennie około 15-20 kg suchej masy paszy. Mowa tutaj oczywiście o paszy łatwo strawnej, która w swoim składzie zawiera dużą ilość koncentratów.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz