facebook

Jak wygląda uprawa kukurydzy w Polsce?

04/12/2020
0 komentarzy

W Polsce jest kilka najbardziej popularnych upraw, należą do nich między innymi ziemniaki, buraki cukrowe czy rzepak. Równie powszechna jest kukurydza, która występuje aż w pięciu gatunkach, chociaż najbardziej rozpoznawalna jest kukurydza zwyczajna. Siew tego zboża odbywa się w zależności między innymi od rejonu uprawy i czasu wysiewu. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie należy posiadać to zboże i jak wygląda uprawa kukurydzy w Polsce.

W jakich warunkach można uprawiać kukurydzę?

Kukurydza jest rodzajem zboża, który chętnie jest uprawiany w Polsce między innymi ze względu na stosunkowo szeroką listę gleb, na których można ją posiać. Dobra będzie nawet gleba od pH 5,0, czyli lekko kwaśna.

Zdaniem eksperta z Małopolskiej Hodowli Roślinposianie kukurydzy na ziemiach, które nie są przyjazne innym rodzajom zbóż, pozwala uzyskać nawet dwukrotnie większe plony niż byłyby w przypadku na przykład pszenicy.

Kukurydza ma za to duże wymagania względem światła i temperatury, przez co wtedy, kiedy jest zimno i na niebie widoczne są głównie chmury, a słońce chowa się głęboko za nimi, opóźnione zostaje jej dojrzewanie. Mając na uwadze typowo polską pogodę, niektórzy rolnicy zniechęcają się do uprawy kukurydzy, decydując się finalnie na zasianie innego zboża. Istnieją jednak odmiany kukurydzy o krótkim czasie wegetacji i znacznie mniejszych potrzebach cieplnych. W Polsce najbardziej popularne jest uprawienie mieszańcowej odmiany kukurydzy. Kiełkowanie jest możliwe już w temperaturze 6°C, w kolejnych fazach wzrostu optymalne jest 16°C, chociaż także ok. 10°C kukurydza dojrzewa.

Poza szczególnymi wymaganiami świetlnymi i termicznymi kukurydza ma także duże wymagania wodne. Podczas rozpoczynania uprawy kukurydzy trzeba mieć na względzie, że zboże to ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. Jeśli rocznie opady wynoszą 450–500 mm, to gleba ma odpowiednie warunki do przyjęcia kukurydzy.

Kiedy w Polsce sieje się kukurydzę?

Mając na uwadze wskaźnik fenologiczny, kukurydza siana jest zwykle wtedy, kiedy przypada okres kwitnienia między innymi porzeczki czarnej, mnisza czy czereśni. Termin siewu zależny jest od regionu Polski: na wschodzie i na północy jest to 1–5 maja, z kolei na południu i na zachodzie 3 dekada kwietnia. Ważny jest też gatunek kukurydzy, na przykład tę na kiszonkę można siać ok. 5–10 maja, ale tylko w wybranych częściach kraju. Jeśli kukurydza siana jest w kwietniu, jej dojrzewanie trwa stosunkowo długo, ale można się za to spodziewać obfitego, dobrego plonu. Jeśli terminem wysiewu jest przełom kwietnia i maja, także można się spodziewać urodzaju, z tym że wschodzenie rośliny będzie szybsze. Najgorsze jakościowo bywają zbiory z siewów późnomajowych. Zdaniem rolników najlepszym okresem na sianie kukurydzy jest kwiecień.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz