facebook

Kable bezhalogenowe – charakterystyka

19/08/2019
0 komentarzy

Dzięki rozwojowi technologii oraz stale rozszerzanemu asortymentowi poszczególnych producentów, klient ma obecnie dostęp do wręcz niewyobrażalnej ilości różnorakich kabli przystosowanych zarówno do zastosowań stricte domowych jak i przemysłowych

W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy przyjrzeć się jednej z ich odmian. Przedmiotem niniejszego artykułu będą kable bezhalogenowe. Czym one są i co sprawia, że wyróżniają się one na tle innych dostępnych produktów?

Na początku przyjrzyjmy się specyfice omawianego produktu. Swą wyjątkowość zawdzięcza on faktowi, że jest wykonany z materiałów, które to nie zawierają w składzie jakichkolwiek halogenków, a więc związków chemicznych takich jak choćby jod, fluor, chrom, czy brom. Jest to wysoce korzystne, bowiem w przypadku, gdy dochodzi do samozapłonu lub pożaru w pomieszczeniu, w którym znajdują się tego typu kable, nie występuje ryzyko iż dojdzie do emisji ciemnego, gryzącego i znacznie ograniczającego widoczność dymu uniemożliwiającego osobom znajdującym się w pobliżu ucieczkę. Zamiast tego, omawiane produkty emitować będą dym biały, niemalże przezroczysty, który to nie tylko nie będzie tak groźny dla zdrowia osób z najbliższego otoczenia, ale także znacznie usprawni przeprowadzenie przez służby ratownicze akcji ewakuacyjnej i gaśniczej.

Pomimo, że kable bezhalogenowe mogą być używane w prywatnych domach czy biurach, to jednak najczęściej znajdują zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych i fabrykach, gdzie ryzyko pożaru oraz odniesienia uszczerbku na zdrowiu przez znaczną grupę pracowników jest o wiele większe, a więc podjęte muszą zostać odpowiednie środki bezpieczeństwa pozwalające zminimalizować ewentualne zagrożenie.

Pamiętajmy, aby nabywać tego typu okablowanie bezpośrednio od producenta lub też w autoryzowanych sklepach z materiałami budowlanymi i elektrycznymi, bowiem stanowić to będzie gwarancję, że otrzymujemy produkt spełniający wszelkie obowiązujące normy bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do korozyjności gazów wydzielanych w procesie spalania powłoki zewnętrznej oraz gęstości dymu emitowanego w przypadku zapłonu. W sytuacji, gdy sprzedawca jest w stanie potwierdzić, że oferowany produkt otrzymał niezbędne certyfikaty, możemy być pewni że za określoną cenę nabywamy okablowanie, które z dużą dozą prawdopodobieństwa spełni nasze oczekiwania względem zarówno wydajności pracy jak i bezpieczeństwa.

Warto także nadmienić, że w niektórych przypadkach istnieje także możliwość nabycia produktu o podwyższonej wytrzymałości termicznej, co oznacza gwarancję bezawaryjnej pracy w temperaturach wahających się od – 40 do nawet 125 stopni Celsjusza. Zastosowanie takich kabli może okazać się nad wyraz korzystne w przypadku obiektów przemysłowych, w których nieprzerwanie panuje ponadprzeciętnie wysoka lub niska temperatura, czy to z uwagi na wykorzystywane urządzenia, czy też na specyfikę procesu produkcyjnego. Z całą pewnością stwierdzić można, że jeżeli zależy nam zarówno na bezpieczeństwie pracy jak i na wysokiej wydajności, kable bezhalogenowe renomowanych producentów dostępne obecnie na rodzimym rynku będą wyborem wręcz doskonałym!

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz