facebook

Charakterystyka samochodów francuskich

10/07/2019
0 komentarzy

Niektórzy uważają, że przy kupnie samochodu trzeba unikać tych na „F”: fordów, fiatów i francuskich. Ta opinia jest krzywdząca dla wszystkich wyżej wymienionych aut. Weźmy jednak pod lupę samochody francuskie. Czym wyróżniają się citroeny, peugeoty, renaulty czy ds automobiles? Co wniosły do historii motoryzacji i jacy kierowcy poczują się w nich najlepiej? Dowiedz się więcej o samochodach francuskich – bez uprzedzeń!

Co wyróżnia francuskie auta?

Producenci aut z różnych stron świata mają odmienne zapatrywania na motoryzację. Skandynawskie Volvo kojarzy się jednoznacznie z bezpieczeństwem. Samochody japońskie cechują się pewną surowością i sportowym zacięciem. Co można powiedzieć o samochodach francuskich?

"Wystarczy usiąść za kółkiem, aby przekonać się, że francuscy konstruktorzy na pierwszym miejscu stawiają komfort jazdy – wyjaśnia specjalista z Golemo. – W samochodach marek Renault, Peugeot czy Citroen znajdziemy nie tylko niesamowicie wygodne fotele, niezliczone schowki, poręcznie ulokowane przyciski sterowania multimediami czy udogodnieniami, ale też rozwiązania techniczne, które sprawiają, że samochody te niemal płyną, a Ty cieszysz się wygodą niczym w ulubionym fotelu przy kominku niezależnie od warunków na drodze. Wystarczy wspomnieć citroenowskie zawieszenie hydropneumatyczne, które do tej pory nie ma sobie równych".

„Francuzy” wyróżniają się dość odważnym designem, a przy tym pozostają eleganckie. Widać to wyraźnie, gdy porówna się je np. z samochodami niemieckimi, których estetyka jest dość zachowawcza. Wiele projektów francuskich wyprzedziło swoje czasy i auta ze starszych roczników wciąż wyglądają świeżo.

Samochody francuskie – wadliwe czy niezawodne?

Każda marka ma swoją bolączkę. Choć nie brakuje osób, które uważają, że samochody francuskie są awaryjne, słabo wykonane i jeżdżą głównie na lawetach, te opnie trzeba włożyć między bajki. Auta te są stale udoskonalane i z każdym rokiem stają się coraz bardziej bezproblemowe.

Testy pokazują, że samochody francuskich marek nie wyróżniają się na tle innych aut, jeśli chodzi o awaryjność. Są po prostu przeciętne – tak jak każde czasem potrzebują odwiedzin w serwisie.

Często demonizowane jest także wspomniane zawieszenie hydropneumatyczne. Ten układ, dający niewiarygodny wręcz komfort jazdy i możliwość regulowania prześwitu pod autem, jest dość skomplikowany, a przez to drogi w naprawie. Trzeba jednak dodać, że jest dopracowany. W końcu konstruktorzy Citroena mieli na to 70 lat! Właściwe serwisowanie auta pozwoli uniknąć kosztownej awarii.

Dużym plusem samochodów francuskich jest zabezpieczenie antykorozyjne. Tu prym wiodą auta marki Renault – niektóre z nich są podwójnie ocynkowane.

Jak wspomnieliśmy, w samochodach francuskich jest pełno udogodnień, które podnoszą komfort użytkowania auta. Wymagają one jednak rozbudowanej elektryki i to właśnie ona psuje się najczęściej u „francuzów”. Szacuje się, że około połowa problemów, z którymi  właściciele zgłaszają się do serwisu, wynika z usterek instalacji elektrycznej.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz