facebook

Cięcie drutem – czym jest i do czego służy?

20/06/2022
0 komentarzy

Materiały charakteryzujące się bardzo wysoką twardością wymagają zastosowania specjalistycznej techniki cięcia, która nada im precyzyjnego kształtu i gładkiej powierzchni. Nowoczesne technologie wycinania najbardziej skomplikowanych elementów sprawiły, że sektor przemysłu wypracował narzędzia do masowej produkcji przedmiotów bogatych w detale. Zastanówmy się wspólnie, na czym polega technologia obróbki WEDM? Dlaczego jest tak skuteczna? Gdzie cięcie elektroerozyjne okazuje się najbardziej przydatne?

Na czym polega elektrodrążenie drutowe WEDM?

Cięcie drutem w technologii WEDM (Wire Electro Discharge Manufacturing) przyjmuje rozmaite nazwy. W świecie przemysłu cięcie drutem bywa określane jako obróbka elektroiskrowa, wycinanie elektroerozyjne, wycinanie drutowe, czy elektrodrążenie drutowe. Wszystkie podane tutaj terminy można stosować zamiennie, a zasada pozostaje taka sama. Elektrodrążenie drutowe WEDM dotyczy obróbki ubytkowej, charakteryzującej się największą na rynku precyzją odnośnie do kształtu i struktury powierzchni obrabianego materiału. Procesy frezowania i toczenia w maszynach CNC mają swoje ograniczenia i nie mogą być stosowane w niektórych przedmiotach o nieregularnych kształtach.

Cięcie drutem w technologii WEDM składa się z kilku kluczowych etapów, a cały proces przebiega w wodzie dejonizowanej, pełniącej funkcję izolatora elektrycznego. Obrabiany przedmiot zostaje zbliżony do elektrody z drutu, będącej pod wysokim napięciem. Wyładowanie następuje w chwili osiągnięcia odległości krytycznej. Na skutek ogrzania niewielkiego fragmentu przedmiotu do temperatury kilku tysięcy stopni Celsjusza, powstaje niewielkie nacięcie w miejscu zgodnym z założeniami projektowymi. Produkty uboczne, jakie generuje wycinanie drutowe, podlegają usunięciu za pomocą strumienia wodnego.

Obróbka elektroiskrowa – rodzaje zastosowań w przemyśle

Wycinanie drutowe WEDM doskonale sprawdza się przy wytwarzaniu precyzyjnych przedmiotów, w których kształt ma bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność. Należą do nich wszelkiego rodzaju matryce, formy produktowe czy specjalistyczne narzędzia. Obróbka elektroiskrowa to powszechna metoda cięcia stali hartowanej, węglików spiekanych, czy aluminium. Firmy oferujące elektrodrążenie drutowe WEDM zapewniają najwyższą precyzję i bezpieczeństwo dla materiału podstawowego. W parkach maszynowych, za pomocą metody cięcia drutem powstają także przedmioty o charakterze artystycznym, będące elementem nietuzinkowego wykończenia wnętrz.

Wycinanie drutowe w parku maszynowym Sacher

Jeśli poszukujesz kompleksowej oferty wycinania drutowego, warto zapoznać się z usługami specjalistów z firmy Sacher. Przedsiębiorstwo to dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, gotowym do realizacji najbardziej zaawansowanych zleceń z zakresu elektrodrążenia drutowego WEDM. Więcej informacji o obróbce elektroiskrowej można uzyskać na stronie www.sacher-cnc.pl.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz