facebook

Co wpływa na wycenę samochodu oddawanego na skup?

28/03/2019
0 komentarzy

Skorzystanie z usług skupu to prosta metoda, żeby łatwo i szybko sprzedać używany samochód. Zanim jednak podpiszemy umowę sprzedaży, konieczne jest przeprowadzenie wyceny auta. Co jest brane wtedy pod uwagę? Jakie czynniki wpływają na wysokość kwoty, którą uzyskamy od kupca i co możemy zrobić, żeby ją podnieść? Tego wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.

Marka i model

Pierwszą rzeczą, którą pod uwagę bierze kupiec samochodu, jest jego marka i model. Zasada jest prosta – im bardziej luksusowa marka i im rzadszy model, tym większą cenę możemy za nią uzyskać.

- "Wynika to z faktu, że na rynku ofert sprzedaży rzadkich aut jest mniej, niż w przypadku najpopularniejszych i najtańszych samochodów" – wyjaśnia przedstawiciel firmy Auto Diler – Przy wysokiej podaży na określony model samochodu, sprzedanie go dalej jest trudniejsze, gdyż na rynku jest dużo podobnych ofert.

Rocznik

Kolejny istotny czynnik ,który decyduje o wartości samochodu, to rocznik jego produkcji. Im wcześniej zdecydujemy się na sprzedaż samochodu, tym większą kwotę możemy uzyskać. Spadek ceny samochodów wraz z wiekiem wynika między innymi ze starzenia się technologii oraz większego zużycia pojazdu.  

Stan wizualny auta

Nie ulega wątpliwości, że w większości jesteśmy wzrokowcami i pierwsze wrażenie w dużej mierze decyduje o tym, jak oceniamy rzeczy. Nie inaczej jest w przypadku samochodów. Za auto zadbane i atrakcyjnie wyglądające możemy uzyskać dużo lepszą cenę, niż za egzemplarz, który nie prezentuje się równie dobrze – nawet jeśli jest ono w lepszym stanie technicznym i młodsze. Dlatego też przed wyceną samochodu warto zadbać o dokładne przygotowanie go. Co możemy zrobić? Przede wszystkim zadbać o czystość, zarówno karoserii, jak i wnętrza pojazdu. Pamiętajmy o usunięciu niedoskonałości, takich jak ślady rdzy i rysy.

Przebieg

Im wyższy przebieg, tym niższa wartość samochodu. Dlaczego? Ponieważ przebieg informuje nas o intensywności eksploatacji pojazdu – im jest on wyższy, tym wyższe zużycie podzespołów auta. Samochody, które były bardzo intensywnie używane, są bardziej narażone na przyszłe usterki. Przebieg auta ocenia się w oparciu o jego wiek. Przykładowo 10-letni wóz o przebiegu 120 000 kilometrów jest wart więcej, niż ten sam model z tego samego rocznika o przebiegu 200 000 kilometrów.

Stan techniczny

Bardzo istotnym punktem przy wycenie auta jest dokładne zapoznanie się z jego stanem technicznym. Auta powypadkowe z oczywistych względów są wyceniane niżej, niż te, które przez cały okres eksploatacji nie doznały poważnych uszkodzeń i były odpowiednio serwisowane. Przy wycenie bierze się pod uwagę nie tylko oględziny, ale również dokumentację techniczną auta.

Wyposażenie samochodu

Ostatnim, chociaż nie mniej istotnym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny auta, jest jego wyposażenie. Im jest ono bogatsze, tym wyższą cenę możemy uzyskać.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz