facebook

Czy samodzielny przegląd ciągnika wystarczy, by zdiagnozować i naprawić usterki?

19/04/2021
0 komentarzy

Regularna konserwacja i serwisowanie sprzętu to podstawa sprawnie działającego gospodarstwa. Przegląd ciągnika, diagnostykę maszyny i naprawę ewentualnej usterki można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom. Warto zaufać ekspertom czy może na własną rękę przeprowadzić niezbędne naprawy? Jak w wielu podobnych sytuacjach – to zależy, chodź szala przeważa się na rzecz specjalistów.

Mierz umiejętności i siły na zamiary

Przeglądając fora internetowe, można zauważyć zgodność w tym temacie. Wielu rolników po prostu lubi dbać o swój sprzęt. Sprawia im to przyjemność. Jednak często nowe ciągniki naszpikowane są ogromną ilość elektroniki, czujników, skomplikowanych podzespołów – a to znacznie utrudnia samodzielną diagnostykę i naprawę sprzętu. Warto pamiętać o zasobach, które należy posiadać, aby sprawnie przeprowadzić te operacje:

  • odpowiednie narzędzia,
  • niezbędny czas,
  • komfortowe i bezpieczne miejsce.

Ostatni z punktów nie jest oczywisty. Jednak przegląd ciągnika zimą, w nieogrzewanym garażu przy -20 stopniach Celsjusza, nie tylko nie jest przyjemny, ale może wręcz doprowadzić do utraty zdrowia. Specjalista z Agro-Met zauważa także: - Klienci kupujący u nas części do swoich maszyn posiadają dużą wiedzę w temacie konserwacji sprzętu. Jednak często przyznają, że naprawy bardziej skomplikowane zlecają zaufanym firmom, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pracy.

BHP w rolnictwie

Cóż, trudno nie zgodzić się z ostatnim stwierdzeniem. Bardzo często, zwłaszcza w okresie intensywnych prac polowych, można usłyszeć o tragediach związanej pośrednio lub bezpośrednio z usterką maszyn. Według danych GUS za rok 2020 tego typu przypadków zgłoszono blisko 11 tysięcy, a faktyczna liczba była zapewne znacznie wyższa. Samodzielnie przeprowadzanie diagnostyki i napraw bywa często nieprzewidywalne w skutkach. Można zadać pytanie retoryczne: co jest więcej warte – zaoszczędzone kilkaset złotych czy zdrowie i życie najbliższych osób? Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto się zastanowić, czy podołamy temu zadaniu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu w ręce doświadczonych specjalistów.

Jakie jeszcze korzyści zapewnia sprawdzony serwis?

Najważniejszą korzyścią nawiązania współpracy serwisowej jest możliwość uzyskania gwarancji wykonania przeglądu/naprawy. Szybkie przeprowadzenie przeglądu, a zwłaszcza naprawy w nagłych przypadkach nie jest oczywiste. W szczególności, gdy posiadamy model ciągnika o bardziej skomplikowanej budowie, termin naprawy może być odległy. A jak wiadomo, awaria w ciągu trwania prac polowych może doprowadzić do sporych strat finansowych. Warto więc zaufać fachowcom, którzy dadzą gwarancję na wykonaną usługę i zakupione u nich części zamienne do ciągnika. Tak więc, mimo pozornej oszczędności, jaką wydaje się być samodzielny przegląd i diagnostyka maszyny, warto nawiązać współpracę z zaufaną firmą lub mechanikiem. Ponadto samodzielnie wykonany przegląd i naprawa mogą doprowadzić do utraty gwarancji na ciągnik – o tym warto pamiętać.

Czy warto podejmować się samodzielnej naprawy?

Doświadczony rolnik, znający swój sprzęt zapewne poradzi sobie z mniej skomplikowanymi usterkami. Jednak zdecydowanie rekomenduje się skorzystanie z usług fachowego, autoryzowanego serwisu. Przede wszystkim ze względu na swoje bezpieczeństwo i komfort psychiczny, ale także likwidację ryzyka związanego z ewentualną utratą gwarancji. Istotną sprawą jest także brak odpowiednich narzędzi diagnostycznych, co może doprowadzić do pomyłki w czasie samodzielnego przeglądu oraz błędu w trakcie naprawy.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz