facebook

Czy warto kupować używane maszyny rolnicze?

15/09/2015
0 komentarzy

Maszyny rolnicze pozwalają na prowadzenie profesjonalnych i dochodowych gospodarstw. Z ich użyciem sprawniej idą prace związane z hodowlą zwierząt czy uprawami roślinnymi. Dziś rynek daje szeroki wybór traktorów, kombajnów, rozrzutników, siewników, wycinarek czy wozów do kiszonek. Asortyment jest szeroki, zarówno pod kątem rodzajów maszyn, jak i marek, które proponują coraz to lepsze egzemplarze. Jednakże nowe maszyny są bardzo drogie i jedynie nielicznych rolników stać na taki wydatek, nawet, jeśli otrzymają dotacje. Dlatego też kwitnie handel używanymi maszynami rolniczymi. Sporą część tego rynku zajmują maszyny sprowadzane z zagranicy. W ten sposób można nabyć taniej maszynę, która nie jest przestarzała. Jeśli więc budżet nie pozwala na zakup maszyny nowej generacji prosto od dealera, to warto zainteresować się rynkiem wtórnym. Tym bardziej, że niektóre maszyny są u nas zwyczajnie niedostępne.

Taki zakup niesie za sobą pewne ryzyko, podobnie jak w przypadku zakupu samochodu używanego, sprowadzonego z zagranicy. W obu przypadkach należy maszynę dobrze sprawdzić, zarówno pod względem prawnym, jak i technicznym. I podobnie, jak w przypadku zakupu samochodu, warto ze sobą zabrać eksperta. Tym razem jednak nie będzie to mechanik, a osoba, która taką maszynę już użytkuje. Doradzi nam, czy wskazany obiekt jest wart zainteresowania, czy jest kompletny i funkcjonalny. To ważne, ponieważ, jeśli sami nigdy nie użytkowaliśmy danego sprzętu możemy nie zauważyć braku lub wady jakiegoś elementu i narazić się na koszty, kiedy okaże się, że jest niezbędny do prawidłowego działania.

Konieczne jest także sprawdzenie stanu prawnego maszyny, a zwłaszcza numerów nadwozia wraz z numerami widniejącymi w dowodzie rejestracyjnym. To oczywiście dotyczy ciągników, które podobnie jak auta można sprawdzić także w rejestrze policyjnym, pod kątem kradzieży. Poza ciągnikami także i inne maszyny należy dobrze sprawdzić w kwestii dokumentów. Sprzedający musi nam się okazać jakimkolwiek dowodem zakupu, jak faktura, rachunek czy umowa, na podstawie, której można z pewną dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że mamy do czynienia z właścicielem.

Aby móc w pełni korzystać z nowoczesnej maszyny należy przed zakupem sprawdzić jej możliwości. Można poszukać opinii na temat danego sprzętu w Internecie, popytać znajomych. Warto dowiedzieć się, czy za pewne funkcje urządzenia warto dopłacać. Ważne jest też wcześniejsze rozeznanie w dostępności części zamiennych, ich cenach i ewentualnych możliwości zakupu zamienników. Jeśli zdobycie części nie wymaga kosztownego sprowadzania ich z zagranicy, to koszty ewentualnych napraw nie będą wysokie.

Taka transakcja to spore ryzyko, ale jeśli uda nam się kupić maszynę lub ciągnik bez wad ukrytych, to powstaną same korzyści. Mamy wtedy szansę wykonać wszelkie prace w czasie zgodnym z wymaganiami agrotechnicznymi. Zyskujemy w ten sposób modernizację swojego gospodarstwa, przyspieszenie pracy i w efekcie wyższy wynik ekonomiczny niż miałoby to miejsce w przypadku zakupu sprzętu nowego.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz