facebook

Czy warto zainwestować w magazyn oparty na hali namiotowej?

13/12/2021
0 komentarzy

Współczesne hale namiotowe w niczym nie przypominają konstrukcji opartych na szkieletach z rurek i powłoce z folii. Wręcz przeciwnie, są to nowoczesne konstrukcje w pełni funkcjonalne i praktyczne. Ich wnętrza nie tylko zapewniają pełny komfort pracownikom, lecz także skutecznie chronią składowane w nich produkty przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz osób niepowołanych. Jednak ich największymi zaletami są: niska cena, mobilność oraz możliwość dostosowania konstrukcji do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Czy warto zainwestować w magazyn oparty na hali namiotowej? Sprawdźmy.

Czym są hale namiotowe w świetle polskiego prawa?

Zgodnie z ustawą „Prawo Budowlane” z 7 lipca 1994 roku (Dz.U.2020.1333 t.j.), namioty halowe spełniają przesłanki dla tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem, których montaż nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli hala namiotowa nie będzie użytkowana w danym miejscu przez okres dłuży aniżeli 180 dni. Jest to wystarczający czas dla przedsiębiorcy, by wstępnie ocenić rentowność przedsięwzięcia i podjęcia starań o pozwolenie na budowę obiektu stałego.

Inwestycja sprawdza się także w lokalizacjach, z którymi podmiot gospodarczy nie chce się wiązać na dłuższy okres lub z różnych powodów nie ma praw do dysponowania gruntem na cele budowlane. W takich przypadkach budowa obiektu magazynowego o charakterze stałym mija się z celem.

Wypada dodać, iż budowle tego typu wymagają inwestycji w uzbrojenie terenu, doprowadzenie stosownych mediów oraz zapewnienie drogi dojazdowej również mającej ustalony status prawny, podczas kiedy namiot halowy wymaga jedynie utwardzonej i płaskiej powierzchni.

Hale całoroczne, funkcjonalność

Jak zapewnia producent firma Protan Elmark, namioty halowe spełniają swoje funkcje niezależnie od warunków zewnętrznych i pory roku. Mogą być wyposażone w systemy grzewcze i klimatyzacyjne. Przyszły użytkownik może skorzystać z kalkulatora budowy w celu ustalenia parametrów technicznych, konstrukcyjnych i gabarytowych.

Najpopularniejsze materiały konstrukcji szkieletów:

  • Aluminiowe;
  • Stalowe.

Szkielety aluminiowe sprawdzą się w sytuacji częstych zmian lokalizacyjnych hali, podczas kiedy stal zapewnia większą stabilność konstrukcji i odporność na warunki klimatyczne.

Podobna dowolność występuje w przypadku doboru poszycia.

Przewidywane są następujące opcje:

  • Plandeka;
  • Blacha trapezowa;
  • Płyta warstwowa;
  • PCV.

Wspomniana wcześniej mobilność namiotów halowych ma jeszcze jedno istotne zastosowanie, dające im przewagę nad obiektami trwałymi. Otóż w sytuacji zmiany planu zagospodarowania przestrzeni gospodarczej terenu, ich relokacja nie zajmie więcej, aniżeli kilka dni, bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów rozbiórki i budowy następnych magazynów. Jest to kluczowe w miejscach o ograniczonej kubaturze.

Wynajem hal namiotowych

Przedsiębiorcy niemający jeszcze ostatecznej koncepcji dotyczącej prowadzenia działalności, bądź nieposiadający odpowiednio wysokich funduszy mogą zdecydować się na wynajem hali namiotowej, która to decyzja w znaczącym stopniu ogranicza ryzyko inwestycyjne, tak istotne szczególnie w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Jest to rozwiązanie praktyczne w przypadku przedsięwzięć wymagających składowania produktów sezonowo, w krótszych przedziałach czasowych. Wynajem hal sprawdzi się między innymi w branży rolniczej, budowlanej, wydobywczej itp.

Obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja przedsięwzięciom o charakterze stacjonarnym, ponieważ popyt na dane usługi lub towary może podlegać zmianom koniunkturalnym w zależności od rejonu geograficznego. Szybka relokacja magazynów skutecznie wpłynie np. na obniżenie kosztów logistycznych oraz prędkość dostaw.

Wynajem hali uniezależnia Twoją firmę od konkretnej lokalizacji, co oznacza, iż możesz objąć swoim zasięgiem cały krajowy rynek, a nawet europejski. Zadzwoń lub napisz już dzisiaj, by przekonać się, jak wiele możliwości daje inwestycja w hale namiotowe. Bądź konkurencyjny.



zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz