facebook

Czym się kierować przy wyborze spychu do gnojowicy?

15/12/2020
0 komentarzy

Sprawne i wydajne usuwanie odchodów ma bezpośredni wpływ na dobrostan bydła mlecznego mieszkającego w oborach. Obecnie na rynku znajduje się bardzo dużo urządzeń, takich, jak roboty zgarniające, zgarniacze liniowe czy łańcuchowe, które oczyszczają te pomieszczenia. Sprzętem, który najlepiej funkcjonuje w każdych warunkach, jest jednak mechaniczny spych do gnojowicy, doskonale sobie on radzi w różnych gospodarstwach.

Jak utrzymać porządek w oborach wolnostanowiskowych?

Bardzo popularne są dziś obory wolnostanowiskowe –zakłada się je w nowoczesnych budynkach przeznaczonych dla bydła mlecznego. Taki system utrzymania doskonale wpływa na rozwój i dobrostan hodowanych zwierząt. To rozwiązanie jest korzystniejsze niż zwykłe utrzymanie uwięziowe, które źle wpływa na zdrowie krów. Obory wolnostanowiskowe dzielą się na dwie strefy, do których zwierzęta  mają swobodny dostęp. Mogą poruszać się po korytarzu spacerowo-gnojowym oraz przestrzeni legowiskowej.

Na etapie projektowania systemu utrzymania bydła hodowlanego należy również dokonać wyboru mechanizmu usuwania odchodów. Rozwiązania takie, jak spych do gnojowicy zwiększają efektywność codziennego sprzątania obory. Zakup odpowiedniego osprzętu rolniczego sprawi, że praca będzie wydajniejsza i mniej czasochłonna. Nowoczesne zgarniaki są wykonane z włóknistych płyt gumowych i stopek podporowych, dzięki czemu idealnie nadają się do czyszczenia ścielonych słomą lub wyłożonych materacami legowisk boksowych w oborze.

Charakterystyka sprzętu do usuwania gnojowicy

Spych do gnojowicy to najpopularniejszy mobilny system usuwania nieczystości  z pomieszczeń gospodarskich. Jego stosowanie wymaga wykorzystania ciągnika lub ładowacza zaopatrzonego w specjalny spychacz z gumową krawędzią zgarniającą. Mechaniczny osprzęt, mocowany na maszynach rolniczych, efektywnie gromadzi odchody odzwierzęce, mogące być potem zagospodarowane w gospodarstwie. Uniwersalne spychy, należące do kategorii wideł obornikowych, zgarniają materiał, który poddawany jest homogenizacji przed rozprowadzeniem na polu.

Mechaniczne systemy pozbywania się gnojowicy wykorzystują techniczne możliwości przenośników zgarniakowych, które świetnie pracują na litych posadzkach. Mogą być stosowane również na innych podłożach: korytarzach gnojowych lub kanałach ulokowanych pod rusztem. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na to, jaki typ powierzchni znajduje się w pomieszczeniach gospodarskich.

Jak wybrać dobry spych do gnojowicy?

Producenci osprzętu rolniczego, tacy jak firma Kołaszewski, tworzą konstrukcje przeznaczone do usuwania odchodów zwierzęcych wraz z fragmentami podłoża, które znajduje się w strefie legowiskowej hodowli. Warto zakupić takie spychy, które poradzą sobie z zagarnięciem także trocin, piasku czy słomy. Przed wyborem konkretnego modelu osprzętu należy również porównać jego wymiary z rozmiarami korytarza lub kanału gnojowego.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie spychu warto rozważyć, czy dany zgarniak będzie odpowiedni do szerokości pomieszczeń gospodarskich. Spychy do gnojowicy, które działają zgodnie z zasadami ruchu posuwisto-zwrotnego, są dopasowane do różnych typów przestrzeni – doskonale funkcjonują również w ciasnych miejscach z utrudnionym dostępem.

Zebrane odchody zwierzęce można wykorzystać do stworzenia płynnej gnojowicy, czyli przefermentowanej mieszaniny ekskrementów i wody z domieszką niewykorzystanych pasz. Mechaniczne spychanie to pierwszy i ważny etap powstawania nawozów naturalnych, które zawierają niezbędne dla roślin składniki odżywcze i mikroelement. Gnojowica, która zostaje zgromadzona za pomocą spychów, składa się również z fosforu i potasu – elementów kluczowych w nawożeniu ziemi.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz