facebook

Deutz AG - historia marki

10/07/2019
0 komentarzy

Deutz AG to niemieckie przedsiębiorstwo, którego długa historia sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Firma początkowo zajmowała się produkcją wyłącznie silników. W czasie swojej historii ewoluowała jednak w znacznej mierze i dzisiaj na jej działalność składa się wiele gałęzi produkcyjnych. Oprócz najważniejszej z nich, czyli silników, firma działa również w sektorach produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, lokomotyw, autobusów i samochodów ciężarowych.

Początki firmy Deutz AG – od małej spółki do motoryzacyjnego giganta

Historia firmy sięga czasów, w których swoje silniki tworzył pionier technologii silników czterosuwowych – Nicolaus August Otto. Wraz ze swoim wspólnikiem Eugenem Langenem otworzył firmę, która niedługo po tym stała się Gasmotoren-Fabrik Deutz AG z siedzibą w dzielnicy Deutz niemieckiej Kolonii. Firma zaczęła produkować pierwszy model silnika czterosuwowego Otto, który używany był w najnowszym wynalazku – samochodzie. Do lat czterdziestych kolejnego wieku firma Deutz AG intensywnie się rozwijała. Wykupywała coraz nowe fabryki i rozszerzała swój asortyment. Z małego przedsiębiorstwa urosła wkrótce do zatrudniającego kilka tysięcy pracowników i posiadającego wiele fabryk giganta – producenta silników (także silników Diesla), lokomotyw, ciężarówek, wozów strażackich, maszyn rolniczych i wielu innych. Zawirowania historyczne czasu drugiej wojny światowej spowodowały, że większość fabryk przedsiębiorstwa została zniszczona.

Lata po II Wojnie Światowej – odbudowa i powrót na światowe rynki

Druga połowa lat czterdziestych i lata pięćdziesiąte to intensywna odbudowa firmy Deutz AG. W tym okresie produkowane są przede wszystkim ciężarówki, a także sprzęt leśny i rolniczy. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to kolejne przejęcia, intensywna rozbudowa spółki i odzyskanie przedwojennej pozycji na rynku. W latach dziewięćdziesiątych firma o już bardzo silnej pozycji odcięła się od produkcji maszyn przemysłowych i skoncentrowała na najważniejszych obszarach swojej działalności: silnikach, maszynach rolniczych, autobusach i innych. W tym czasie Deutz AG nawiązało również współpracę z wieloma producentami samochodów osobowych, ciężarowych, oraz maszyn rolniczych i autobusów, dla których dostarcza nowoczesne silniki. Przełom dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku to wejście przedsiębiorstwa na rynek chiński i znaczne zwiększenie osiąganych zysków.

Deutz AG współcześnie

Początek lat dwutysięcznych przyniósł firmie nowe inwestycje, a zarazem zupełnie nowe możliwości. Bardzo duża część wysiłków przedsiębiorstwa została nakierowana na nowoczesne, innowacyjne technologie i ich rozwój. Dzisiaj Deutz AG jest znowu motoryzacyjnym gigantem. Działa w stu trzydziestu krajach świata i zatrudnia prawie siedem tysięcy pracowników. Oficjalnym dystrybutorem silników Deutz w Polsce jest bthfast.pl. Obroty spółki oceniane są na znacznie powyżej miliarda euro w skali roku. Obecnie przedsiębiorstwo Deutz AG znajduje się w absolutnej czołówce producentów silników ekologicznych i wysokosprawnych, dostarczając swoje konstrukcje do najważniejszych producentów samochodów na całym świecie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz