facebook

Fotowoltaika - czerp energię ze słońca

11/04/2016
1 komentarzy

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszym elementem w instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Składają się one z ogniw fotowoltaicznych połączonych półprzewodnikami. Panele wytwarza się z mieszanki krzemu, mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Dzięki swoim właściwościom są niemal w 100% biodegradowalne, co jest ważne z punktu widzenia ich składowania po zużyciu. Panele charakteryzują się również długą żywotnością - nawet do 25 lat i są objęte wieloletnią gwarancją producenta. Panele fotowoltaiczne wychwytują promieniowanie słoneczne, zarówno to bezpośrednie jak i rozproszone i zamieniają je na prąd o stałym natężeniu.

 Kolejnym ważnym elementem układu jest inwerter, który przekształca prąd stały w prąd o zmiennym natężeniu dostosowanym parametrami do tego znajdującego się w sieci energetycznej. Dzięki temu, że prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej ma nieco wyższą częstotliwość, jest on w pierwszej kolejności wykorzystywany przez sieć do zasilania domu.

Instalacja wymaga również odpowiedniego okablowania, bezpieczników i przełączników. Profesjonalnie wykonana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna.

Poszerz swoją wiedze dot. OZE. jeśli zainteresował Cię temat instalacji fotowoltaicznych i potrzebujesz zagłębić informacje o fotowoltaice: http://www.prosument-oze.eu/fotowoltaika.html

Korzyści płynące z fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet. Z ekonomicznego punktu widzenia, pozwalają na częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostaw energii z elektrowni. Takie rozwiązanie pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo produkowane przez przydomową instalację nadwyżki energii mogą być albo magazynowane w specjalnie do tego przeznaczonych akumulatorach i wykorzystywane w późniejszym czasie, albo odsprzedawane do elektrowni. Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 roku, osoby produkujące nadwyżki energii mogą ją odsprzedawać do zakładów energetycznych po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa. Na instalacjach OZE można więc także zarobić.

Instalacje fotowoltaiczne są też przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wytwarzają i nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. Dzięki temu ogranicza się również emisję CO2. Dodatkowym atutem jest fakt, że panele fotowoltaiczne są całkowicie biodegradowalne, nie ma więc problemu z ich składowaniem po zużyciu.

Odnawialne źródła energii z roku na rok zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Przydomowe elektrownie stają się coraz powszechniejsze, a dzięki dofinansowaniom z różnych programów stają się bardziej dostępne finansowo dla większej grupy odbiorców.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 14.06.2016 (02:07)
    ehh
    ustawa dla naiwnych i zasobnych Hobbystów. "wydłużono okres wsparcia z proponowanych na początku 10 lat do 15 lat. Po tym okresie nowelizacja nie przewiduje jakichkolwiek zasad traktowania nadwyżek nieskonsumowanej energii."

Dodaj komentarz