facebook

Jak dobrać widły do wózka widłowego?

14/08/2019
0 komentarzy

Wózek widłowy to niezastąpiony pojazd w wielu firmach. Dzięki niemu możliwy jest transport towarów o znacznej masie na niedalekich dystansach. Wózki widłowe bywają napędzane silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Niezbędnym akcesorium na wyposażeniu każdego wózka jezdniowego podnośnikowego są widły. Czym one są i jak wybrać odpowiednie widły do wózka? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Osprzęt do wózków widłowych

W celu zwiększenia funkcjonalności wózków jezdniowych podnośnikowych warto zaopatrzyć się w dodatkowy osprzęt. Akcesoria do wózków widłowych to szeroka gama urządzeń, które umożliwiają przystosowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb firmy i operatora.

„Najpopularniejszym osprzętem do wózków widłowych są różne rodzaje wideł. W zależności od potrzeb i zadań, które będzie miał w obowiązku wykonywać operator, wyróżnia się widły FEM, DIM, widły bez zaczepów i widły powlekane” – wylicza ekspert z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia.

Dobrej jakości widły będą spełniały normy wytyczone przez Urząd Dozoru Technicznego. Taki dokument zwany jest profesjonalnie „Świadectwem zgodności” i powinien być dołączany przez producenta do każdego zakupionego kompletu wideł. Zawarte w nim dane informują operatora między innymi o maksymalnym dopuszczalnym udźwigu wideł. Wartości te muszą zgadzać się
z parametrami samego wózka widłowego. Nie jest więc prostym zadaniem wybrać odpowiednie widły do wózka. Co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Wybór wideł do wózka widłowego – o czym pamiętać?

Zasadniczą kwestią braną pod uwagę podczas wybierania wideł do wózka widłowego jest ich przeznaczenie. W zależności od przewożonego ładunku wyróżnia się:

  • widły standardowe – uniwersalne, służące do przewozu palet,
  • widły do pozycjonerów,
  • widły składane,
  • widły wsuwane.

Przy zakupie wideł do wózka należy zwrócić uwagę na ich długość, klasę karetki i udźwig, który musi odpowiadać udźwigowi pojazdu, w którym mają być zamontowane. Podczas wyboru tego akcesorium, określając jego potrzebną długość, warto zastanowić się, czy nie zdecydować się widły krótsze. Będą bardziej uniwersalne, zwłaszcza jeśli dokupi się do nich jednocześnie do nich przedłużkę, która jest zdecydowanie tańsza od gotowych, długich wideł. Warto również kierować się prostą zasadą, która mówi, że długość wideł powinno dobierać się do długości palet przewożonych wózkiem.

Widły to akcesoria, które łatwo się zużywają. Aby praca operatora była bezpieczna i efektywna, należy okresowo kontrolować stan ich zużycia i w razie, gdyby pojawiła się konieczność wymiany, wybrać nowe, które będą spełniały oczekiwania firmy i wymogi techniczne.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz