facebook

Jak wysterować silnik trójfazowy?

09/01/2019
0 komentarzy

W dzisiejszym wpisie sprawdzimy w jaki sposób można precyzyjnie sterować silnikami trójfazowymi. Sprawdzimy także jak takie silniki pracują, w jaki sposób można je podłączyć do prądu elektrycznego i do czego są zazwyczaj wykorzystywane.

Wiedza taka może przydać się zarówno osobom, które pracują w różnych firmach czy fabrykach i tam mają do czynienia z silnikami elektrycznymi, ale będzie też przydatna dla osób, które korzystają z silników w domu.

Sposoby podłączenia silnika trójfazowego
Zacznijmy od tego, w jaki sposób silnik elektryczny w ogóle działa. Otóż dzieje się to na tej zasadzie, że przepływający przez uzwojenia prąd generuje tak zwaną siłę elektromotoryczną i w ten sposób wał napędowy silnika zaczyna się obracać z dużą siłą. Prędkość silnika jest bezpośrednio zależna od częstotliwości sieci energetycznej, która w Polsce i w całej Europie wynosi 50 Hz. Prędkość zależy również od ilości par biegunów magnetycznych w silniku. W identyczny sposób działa silnik trójfazowy, jedynie pobiera on energię ze wszystkich trzech faz sieci elektrycznej, więc jest mocniejszy od tradycyjnego silnika jednofazowego. Można połączyć jego uzwojenia w gwiazdę lub trójkąt, przy czym w tej pierwszej metodzie silnik osiąga połowę swojej mocy znamionowej, ale pobiera też o wiele mniejszy prąd rozruchowy.

Precyzyjna regulacja prędkości silnika
Jak już ustaliliśmy przed chwilą, prędkość obrotowa silników elektrycznych, niezależnie czy są one jednofazowe czy trójfazowe, zależy bezpośrednio od częstotliwości sieci energetycznej, która jest niezmienna i wynosi 50 Hz. Dlatego też, jeśli chcemy by silnik kręcił się z inną prędkością, musimy zastosować urządzenie dostosowujące częstotliwość do wybranej przez nas. Urządzenia te to falowniki, nazwa bierze się właśnie od tego, że generują one określoną i precyzyjną częstotliwość prądu, czyli sinusoidę. Dzięki temu silnik może obracać się dokładnie z taką prędkością, jaką chcemy.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik wyjaśnił dobrze w jaki sposób można precyzyjnie wysterować silnik trójfazowy, bądź też dowolny silnik prądu przemiennego, by osiągnął on dokładnie taką prędkość, jaką chcemy. Może się to bardzo przydać wtedy, gdy silnik napędza jakąś precyzyjną maszynę, lub na przykład przenośnik taśmowy.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz