facebook

Jak zbudowany jest siewnik rolniczy?

03/11/2020
0 komentarzy

Jedną z najważniejszych prac polowych jest wysiewanie roślin. To wstęp do dalszych procesów pielęgnacyjnych, takich jak nawożenie czy nawadnianie, które prowadzą do uzyskania satysfakcjonujących plonów. Aby jednak móc zebrać dorodne warzywa czy zboża, konieczny jest profesjonalny wysiew. Ważny jest tu nie tylko wybór dobrej jakości materiału siewnego, ale też technika jego umieszczenia w glebie, do czego obecnie wykorzystuje się siewniki.

Do czego służy siewnik?

Jak sama nazwa wskazuje, siewnik rolniczy służy do wysiewania różnego rodzaju roślin. Chodzi tu przede wszystkim o pszenicę, żyto, owies i inne zboża, a także o rośliny strączkowe, takie jak bobik czy groch, rośliny oleiste, np. rzepak, a także trawy, kukurydzę, buraki i wiele innych roślin. Ze względu na tak duże zróżnicowanie gatunków oraz ich indywidualne potrzeby i preferencje, wyróżniamy różne rodzaje siewników. Niezależnie jednak od zastosowanej technologii, maszyny te stanowią ogromne udogodnienie w procesie obsadzania pól, umożliwiając optymalne i precyzyjne rozmieszczenie nasion w glebie, uwzględniając przy tym zachowanie równomiernych odstępów i wymaganej głębokości.

Budowa i działanie siewników

Jak już wspomniano, w sektorze rolniczym funkcjonują różne rodzaje siewników, których wybór uzależniony jest m.in. od rodzaju i zakresu uprawy. Do najbardziej uniwersalnych i jednocześnie najczęściej stosowanych należą siewniki rzędowe. Zbudowane ze zbiornika oraz zespołu wysiewającego z przewodami nasiennymi i zastawkami, pozwalają na równomierne dozowanie ziaren, zapewniając ich optymalne rozmieszczenie w glebie. W tym celu wykorzystuje się redlice, czyli specjalne narzędzia służące do wykonywania w podłożu rowków, do których trafią nasiona. Wyróżniamy przy tym redlice talerzowe, które używane są w przypadku szerzej zakrojonych prac na większych uprawach. Na obszarach zaoranych charakteryzujących się pulchnym podłożem dobrze sprawdzają się natomiast redlice stopkowe. Wydrążone przez redlice zagłębienia, po umieszczeniu w nich ziaren, są następnie zasypywane przy pomocy zgarniaczy. Odmienna technika wysiewu stosowana jest w siewnikach pneumatycznych, gdzie transport nasion odbywa się za pośrednictwem strumienia powietrza. W tym celu siewniki pneumatyczne wyposażone zostały w komory powietrza, wentylatory, dozowniki i głowice służące do rozdzielania ziaren. Siewnik pneumatyczny może przy tym pracować w systemie podciśnieniowym lub nadciśnieniowym. Do innych typów siewników zaliczamy urządzenia precyzyjne z pierścieniem wysiewającym. Ze względu na intensywną eksploatację siewników w gospodarstwach rolnych, renomowane firmy, np. sklep Agroczęści, oferują szeroki asortyment części zamiennych do tych maszyn, w tym elementy dmuchawy, np. tulejki czy obudowy, uszczelki, dozowniki i części do redlic, a także specjalistyczne podzespoły, np. części do siewnika Accord. Warto pamiętać, że sprawne działanie siewnika to wydajna praca na roli.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz