facebook

Jakie części maszyn rolniczych ulegają najczęściej awarii?

03/06/2022
0 komentarzy

Maszyny rolnicze, ze względu na warunki, w jakich pracują oraz wzmożony sposób ich eksploatacji zwłaszcza w okresie siewnym i żniwnym wymagają szczególnej staranności, jeśli chodzi o ich utrzymanie w należytej sprawności. Do zadań pozwalających w pełni korzystać z ich możliwości zaliczyć można natomiast regularną wymianę części i podzespołów. O tym, które z nich najczęściej ulegają awariom w maszynach rolniczych, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Najbardziej awaryjne elementy w układzie kierowniczym i hamowania

Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu kierowniczego i hamowania w maszynach rolniczych jest podstawą bezpieczeństwa pracy z ich zastosowaniem. Dlatego też wszelkie nieprawidłowości związane z ich działaniem powinny być bezwzględnie jak najszybciej naprawione. W tym przypadku cyklicznie powinny być więc wymieniane:

  • amortyzatory układu kierowniczego,
  • wałki kierownicze, 
  • klocki hamulcowe.

Oprócz tego nie można zapominać także o regularnej wymianie płynów, a przy okazji filtrów. W maszynach rolniczych płyn hamulcowy i chłodniczy powinien być wymieniany co najmniej raz do roku po zakończeniu sezonu rolniczego. 

Usterki przekładni i łańcuchów podczas intensywnych prac polowych

Kolejną grupą części wymagających cyklicznej wymiany ze względu na bardzo często występujące ich uszkodzenia, zwłaszcza w sezonie rolnym podczas prowadzenia intensywnych prac polowych są elementy układu hydraulicznego. W tym przypadku najczęściej awariom ulegają pompy hydrauliczne, zawory, siłowniki. Przy ich wymianie należy więc zwrócić uwagę, aby dobrane części do danej maszyny rolniczej były nie tylko zgodne z jej modelem, ale także pochodziły ze sprawdzonych źródeł, takich jak na przykład sklep rolniczy Błaut-rol oferujący części zamienne i artykuły rolne. 

Ogumienie maszyn rolniczych

Ostatnią grupą części ulegających najczęściej awariom w maszynach rolniczych są z kolei opony, które zwłaszcza podczas sezonu rolnego narażone są na wzmożoną eksploatację, bardzo często w trudnym terenie. Dlatego też ich stan techniczny powinien być sprawdzany obowiązkowo przed każdym rozpoczęciem prac polowych, aby uniknąć awarii i niepotrzebnych przestojów. 

Podsumowując, do części wymagających najczęściej wymiany w maszynach rolniczych można zaliczyć przede wszystkim elementy zużyte przez ich normalną eksploatację. Oprócz tego bardzo często w maszynach rolniczych dochodzi także do awarii elementów silnika czy też skrzyni biegów dlatego nie należy zapominać również o odpowiednim dbaniu o te dwa niezwykle istotne i kosztowne w naprawach podzespoły.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz