facebook

Kabina jako ważny element konstrukcji ciągnika

12/07/2021
0 komentarzy

Wybierając ciągnik rolniczy, należy zwrócić uwagę na to, aby kierowca czuł się w nim wygodnie i komfortowo. Dlatego jednym z jego ważniejszych elementów jest kabina. W końcu to niej spędza się kilka lub nawet kilkanaście godzin każdego dnia. Lepsze warunki dla kierowcy przekładają się na wyższą wydajność i jakość pracy. Które elementy w kabinie są najważniejsze?

Komfort i funkcjonalność

Kilka albo kilkanaście godzin pracy na polu wymaga narzędzi i maszyn, które pozwalają na komfortową pracę przy zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności i łatwego dostępu do wszystkich udogodnień. Kabina musi być wystarczająco duża i przestronna, aby kierowca czuł się w niej jak najbezpieczniej, a widoczność była bardzo dobra. Dzięki szerokiej kabinie rolnik nie uderzy w słupek czy szybę podczas przechylania ciągnika w trakcie jazdy po nierównej powierzchni. Ponadto dobra amortyzacja kabiny powinna redukować wszystkie wstrząsy. Dużo miejsca w kabinie nie może jednak powodować, że wszystkie funkcje są trudno dostępne. Każdy niezbędny przycisk, dźwignia czy włącznik powinien być na wyciągnięcie ręki operatora.

Idealna kabina w ciągniku rolniczym powinna być wyposażona w wygodny fotel. Nawet najnowocześniejsza technologia i dodatkowe funkcje nie pomogą, jeśli rolnik nie będzie czuł się komfortowo na swoim siedzeniu. Fotel powinien być w pełni regulowany oraz posiadać amortyzację pneumatyczną, najlepiej dopasowaną do wagi operatora. Oprócz pochylenia oparcia czy oddalania i przybliżania fotela dobrze, gdy jest on również obracany. Między innymi ułatwia to wsiadanie do ciągnika. Warto również pomyśleć nad dodatkowym wentylowaniem oraz podgrzewaniem siedzenia. Nowoczesne kabiny Massey Ferguson, Fendt czy Claas wyposażone są również w elektrycznie regulowane i wysuwane lusterka, dodatkowe oświetlenie robocze LED czy klimatyzację. Wszystko to zwiększa bezpieczeństwo i poprawia komfort pracy.

Stabilna konstrukcja

W trakcie pracy ciągnik poddawany jest dużym przeciążeniom i siłom. Pracuje długotrwale i ciężko w trudnych warunkach. Często porusza się po grząskim, nierównym terenie. Dlatego jego konstrukcja musi być stabilna. Niezwykle ważna jest właściwa przyczepność oraz nowoczesny układ zawieszenia, który tłumi nierówności. Dzięki temu rolnik przebywający w kabinie czuje się komfortowo i nie przechyla się na boki. Bardzo ważny jest sprawny układ amortyzacji kabiny, który tłumi wszelkie drgania. Kluczowe do zapewnienia stabilnej konstrukcji kabiny ciągnika jest stosowanie wysokiej jakości materiałów i zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Ogromną rolę odgrywa tutaj sama rama. Dobrze, jeśli producenci montują pełną ramę od tylnej do przedniej osi ciągnika

Automatyka zwiększająca wydajność

Praca rolnika wymaga cyklicznych czynności, dlatego automatyzacja prac w kabinie jest dużym ułatwieniem. Nowoczesne ciągniki coraz częściej wykorzystywane są w systemy pozwalające zaprogramować kolejno wykonywane czynności na polu, między innymi unoszenie i podnoszenie zawieszenia czy sterowanie hydrauliką. Konstrukcja skrzyni biegów i zastosowane technologie mają ogromny wpływ na przemieszczanie się ciągnika. Aby ułatwić operatorowi pracę, w ciągnikach coraz częściej montuje się przekładnie automatyczne. Dzięki temu nie musi wciskać sprzęgła, co jest ogromną wygodą. Pozwala to bardziej skupić się rolnikowi na wykonywanych pracach na polu i prowadzeniu ciągnika. Automatyzacja skrzyni biegów to tylko jedna z wielu możliwości. Oprócz tego są rozwiązania pozwalające ograniczać zużywane paliwo, nasiona czy nawóz.

Dodatkowe wyposażenie kabiny ciągnika

Producenci ciągników rolniczych wyposażają kabiny ciągników rolniczych w coraz to nowocześniejsze rozwiązania, mające za zadanie ułatwić pracę operatora i uczynić ją przyjemniejszą. Jakie dodatkowe wyposażenie kabiny ciągnika jest coraz częściej spotykane? Jak mówi specjalista Agropol24, sklepu z częściami rolniczymi online:

Klimatyzacja, radio, elektryczne lusterka czy wielostopniowa regulacja siedzenia kierowcy to w obecnych czasach standard nowoczesnych ciągników rolniczych. Dodatkowe wyposażenie kabiny ciągnika to coraz częściej również kamery. W kabinie montuje się wyświetlacz, a następnie podłącza do niego przewodowo lub bezprzewodowo kilka kamer. Oprócz tego kabiny ciągników często mają panoramiczny dach czy obracane siedzenia.

Kabina w ciągniku rolniczym odgrywa ogromną rolę i stanowi bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów całej maszyny. To właśnie w niej operator spędza kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Dlatego musi zapewniać mu komfort, wygodę, dobre pole widzenia, a także dodatkowe udogodnienia jak na przykład, radio, klimatyzacja, dźwiękoszczelność czy wielofunkcyjny fotel.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz