facebook

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - którą wybrać?

03/08/2017
0 komentarzy

Najpopularniejszym urządzeniem, wykorzystywanym do pielęgnacji trawnika, jest bez wątpienia kosiarka. Jednak zarówno kosiarki spalinowe, jak i elektryczne mają swoje określone wady oraz zalety, przez co wybór urządzenia, spełniającego nasze oczekiwania, może nie być już tak oczywisty.

Jednym z podstawowych kryteriów, jakie należy stosować podczas zakupu kosiarki, jest powierzchnia ogrodu lub działki. Ogólnie przyjmuje się, że na terenach o powierzchni wynoszącej do 500 mkw. wystarczająca jest kosiarka elektryczna. W przypadku większych ogrodów częściej polecane będą już kosiarki spalinowe, natomiast przy bardzo dużych terenach o powierzchni powyżej 3000 mkw. najlepszym rozwiązaniem są traktorki. Jednak wielkość ogrodu lub działki to nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę.

 

Zalety i wady kosiarek spalinowych

Wśród najważniejszych zalet kosiarek spalinowych wymienia się dużą moc tych urządzeń pozwalającą na pracę nawet w trudnych warunkach oraz bezpieczeństwo użytkowania, które gwarantuje brak ciągnących się za nami kabli. Co więcej, kosiarka spalinowa świetnie poradzi sobie nawet z wysoką trawą, zaś modele z napędem są dodatkowo łatwiejsze w manewrowaniu, co zdecydowanie zwiększa komfort pracy.

Do najpoważniejszych wad kosiarek spalinowych zaliczamy natomiast większą wagę urządzeń oraz wyższe koszty eksploatacji, zwłaszcza w porównaniu do modeli elektrycznych. Ponadto, kosiarki spalinowe wytwarzają nieprzyjemny zapach spalin, co niektórych skutecznie zniechęca do ich użytkowania.

Zalety i wady kosiarek elektrycznych

Choć w tym momencie może wydawać nam się, że jedynym słusznym wariantem są kosiarki spalinowe, ich elektryczne odpowiedniki również mają swoje zalety. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim większą manewrowość niż w przypadku modeli spalinowych, niższe koszty eksploatacji, cichszą pracę oraz fakt, że nie wytwarzają one spalin.

Z kolei do wad tego rozwiązania zaliczamy mniejszą moc urządzeń, niską sprawność w konfrontacji z dużymi powierzchniami, a także konieczność zakupu przedłużaczy. Przed zakupem kosiarki elektrycznej warto też przeanalizować aspekt bezpieczeństwa pracy, które z uwagi na ciągnący się za nami kabel, może być nieco niższe niż przy modelach spalinowych.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarka spalinowa z napędem jest dobrą alternatywą dla osób, które przed jej zakupem powstrzymuje duża waga urządzenia. Jak już zostało wspomniane, modele z napędem odczuwalnie zwiększają komfort użytkowania kosiarki i ułatwiają manewrowanie, tym samym pozwalając na dotarcie w dowolne miejsce ogrodu czy działki. Najlepiej jednak wybrać model, który daje możliwość kontroli napędu za pomocą sprzęgła, dzięki czemu pracę z urządzeniem naprawdę będzie można określić jako wygodną.

Kosiarki elektryczne bez kabla?

Jeśli nie jesteśmy przekonani do żadnego z powyższych rozwiązań, możemy też zastanowić się nad zakupem kosiarki akumulatorowej. To idealna propozycja dla osób, które doceniają zalety kosiarki elektrycznej, lecz nie chcą martwić się ciągnącymi za nią kablami. Warto jednak zapamiętać, że kosiarka akumulatorowa nadaje się wyłącznie do niewielkich powierzchni - przy dużych ogrodach lub działka zwyczajnie nie zda egzaminu.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz