facebook

Kryteria wyboru brony talerzowej

18/03/2020
0 komentarzy

Brona talerzowa – kiedy warto na nią postawić?

Brona talerzowa jest zbudowana z dysków umieszczonych na osi. To właśnie one są wprawiane w ruch obrotowy podczas pracy ciągnika. Poruszające się talerze skutecznie spulchniają i rozdrabniają glebę. Ten zabieg jest często przeprowadzany po orce, by sprawnie rozbić zbite bryły ziemi. Stosuje się go także po zasiewach, by materiał został pokryty odpowiednią ilością warstw gleby. Jak mówi specjalista z firmy ROLMASZ: "Maszyna może być stosowana również do rozrywania i kruszenia użytków zielonych oraz do wykonywania podorywki ściernisk bezpośrednio po ścięciu roślin".

Brony mają także inne zastosowania. Mogą nawet mieszać glebę z rozsianymi nawozami i obornikiem. Służą również do cięcia darni łąk czy po uprawie roślin motylkowych. Ponieważ zastosowanie bron talerzowych jest ogromne, kluczowym zadaniem jest wybór odpowiedniego rodzaju tego sprzętu. Jako że sklepy oferują ich rozmaite warianty, trzeba przede wszystkim określić potrzebną szerokość brony i zapotrzebowanie mocy. Jak więc to zrobić?

Jak wybrać bronę talerzową do swojego gospodarstwa?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na szerokość maszyny. Rozpiętość jest naprawdę duża, wynosi nawet np. od 1,5 m do 10 m. Co prawda brony o większej szerokości pokrywają znaczną część pola podczas jednorazowego przejazdu, jednak potrzebują ciągnika o dużej mocy.

Zapotrzebowanie mocy brony talerzowej może się wahać od około 100 KM do 320 KM. Jest to niemała rozpiętość, dlatego również musi być właściwie dopasowana do mocy traktora. Do tego dochodzi jeszcze typ gleby. Jeśli Twoja ziemia jest lekka, w zupełności wystarczy brona o zapotrzebowaniu mocy mniejszym niż 300 KM. Jeśli jednak jest ona ciężka, a nawet mokra, słabsze brony mogą nie spełniać swojej funkcji.

Zawsze stawiaj na brony jak najlepszej jakości i kupuj je od sprawdzonych producentów oraz dystrybutorów. Dzięki temu Twoja praca będzie wydajna i efektywna, a Ty oszczędzisz mnóstwo czasu oraz, co równie ważne, pieniędzy. Warto także poznać opinie na temat danego sklepu i zapoznać się dokładnie z jego asortymentem.

 

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz