facebook

Kupujemy glebogryzarkę - poznaj najważniejsze parametry i funkcje

04/07/2017
0 komentarzy

Glebogryzarka to urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli nie tylko przygotować ziemię pod rabaty czy rozprowadzić nawóz, ale też zastąpi wertykulator i aerator, po zastosowaniu odpowiedniej przystawki. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu glebogryzarki.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie służące do kilku czynności ogrodowych, choć jej działanie, za pomocą odpowiednich przystawek, można znacznie rozszerzyć. Przede wszystkim, glebogryzarka uchroni nas przed pracochłonnym przekopywaniem, spulchnianiem i wyrównywaniem gleby za pomocą szpadla. W sposób mechaniczny wzrusza ubitą ziemię, umożliwiając stworzenie w tym miejscu rabaty lub trawnika. Przy okazji odchwaszcza i napowietrza glebę.

Wybieramy glebogryzarkę – moc silnika

Kluczowym kryterium doboru glebogryzarki jest moc jej silnika. Od tego zależy, czy urządzenie poradzi sobie z zadaniami, które przed nim postawimy. Wybierając glebogryzarkę o większej mocy, mamy większą szansę na przeprowadzenie z jej pomocą wszystkich prac, jakie tylko sobie zaplanujemy. Przed zakupem warto więc pomyśleć, do czego będziemy używać w ogrodzie czy na działce nowego sprzętu, jaka jest gleba w tym miejscu, jak duży obszar będą obejmowały prace.

kupujemy-glebogryzarke-poznaj-najwazniejsze-parametry-i-funkcje-0.jpg

Sposób zasilania glebogryzarki

Glebogryzarka, podobnie jak kosiarka, zasilana może być na dwa sposoby. Pierwszym wariantem jest urządzenie elektryczne. Jest ono ciche i czyste, ale ma mniejszą moc niż odpowiednik spalinowy. Wymaga dostępu do sieci elektrycznej, co sprawia, że nie nadaje się na działki pod miastem pozbawione prądu. Trudne może być także użytkowanie glebogryzarki z kablem w przypadku bardzo rozległego ogrodu. Drugą możliwością jest glebogryzarka spalinowa. Jest ona znacznie mocniejsza od elektrycznej i ma nieograniczony zasięg; niestety, jest też znacznie głośniejsza i emituje spaliny.

Ważny parametr – szerokość części roboczej

Inną istotną rzeczą, którą należy przemyśleć przed zakupem, jest szerokość części roboczej. Duże ogrody i rozległe działki mogą wymagać urządzenia szerszego. W małych czy wąskich przestrzeniach lepiej sprawdzi się urządzenie o mniejszej szerokości niż standardowa. W profesjonalnych glebogryzarkach parametr ten bywa regulowany, ale do zastosowania prywatnego funkcja taka zazwyczaj nie jest potrzebna.

Regulacja pracy glebogryzarki

Aby dostosować tryb pracy urządzenia do wykonywanego aktualnie zadania, dobrze jest mieć możliwość regulowania parametrów pracy. Dzięki temu możemy działać efektywniej i wydajniej. Zależnie od rodzaju gleby powinniśmy odpowiednio podkręcić prędkość obrotową ostrzy: im bardziej chcemy rozdrobnić glebę, tym większą prędkość obrotową musimy ustawić. Warto zwrócić uwagę także na regulację uchwytu rączek. Możliwość ustawienia wysokości pozwala na dostosowanie urządzenia do użytkowników o różnym wzroście, natomiast możliwość ustawienia kąta uchwytu sprawdza się w przypadku, gdy chcemy poruszać się obok maszyny, kontrolując jej pracę.

kupujemy-glebogryzarke-poznaj-najwazniejsze-parametry-i-funkcje-1.jpg

Czy glebogryzarka jest urządzeniem wielofunkcyjnym?

Podczas zakupu glebogryzarki należy koniecznie dopytać się o to, czy wybrany model współpracuje z innymi urządzeniami. Dzięki temu pełnić może ona funkcję wertykulatora, aeratora, pługa, kultywatora czy nawet odśnieżarki.

Dobra glebogryzarka to bardzo wszechstronne i użyteczne urządzenie. Pamiętajmy, by dopasować model oraz funkcje do indywidualnych potrzeb.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz