facebook

Maszyny do napawania – przykłady rozwiązań

02/07/2019
0 komentarzy

Napawanie służy najczęściej do regeneracji części metalowych, ale również do ich uszlachetnienia. Polega na pokrywaniu metalowej powierzchni spoiną – zwykle stopionym metalem. Niweluję się w ten sposób ubytku, łata dziury i wzmacnia cały materiał. Napawanie odbywa się na kilka sposobów, zależnie od potrzeb. W dzisiejszym artykule przedstawiamy maszyny, które są niezbędne w tym procesie.

Maszyny do napawania ręcznego

Napawanie może odbywać się metodą ręczną lub automatyczną. W pierwszej wykorzystuje się uchwyty spawalnicze, które przystosowane są do spawania drutami rdzeniowymi (FCAW). Charakteryzują się doskonałym manewrowaniem oraz solidną rękojeścią. Posiadają wymienny przewód dla różnych konfiguracji i zastosowań. Uchwyty spawalnicze najczęściej wykorzystuje się do napawania szyn, rozjazdów oraz do prac na zewnątrz.

W trybie automatycznym lub półautomatycznym napawają przenośne podajniki drutu, które znajdują zastosowanie w każdym terenie i pozwalają podnieść jakość oraz produktywność poprzez zmianę procesu napawania z SMAW na FCAW. Przykładowy podajnik drutu TOPCASE 425-4 może być używany w przemyśle rolniczym, cementowym, kolejowym, górniczym i cukrowniczym. Przejdźmy do bardziej zaawansowanych maszyn do napawania automatycznych.

Jakie maszyny wykorzystuje się do napawania automatycznego?

"W naszym asortymencie posiadamy szeroki wybór maszyn do napawania, znajdujących zastosowanie w różnego rodzaju przemysłach. Maszyna H-Frame, nazwana tak ze względu na charakterystyczny kształt, służy do napawania na płasko, napawania rolek, napawania spiralnego oraz napawania za pomocą kilku głowic jednocześnie. Zainstalowany został w niej specjalny system kontroli, który umożliwia szybsze i łatwiejsze napawanie różnych elementów z zapewnieniem precyzyjnej kontroli nad całym procesem" – wyjaśnia ekspert z firmy Welding Alloys – renomowanego i doświadczonego dostawcy materiałów i maszyn spawalniczych.  

Antykorozyjne, a przy tym wydajne i jakościowe, napawanie rolek zapewnia maszyna Roll Cladder, która świetnie sprawdza się w przemyśle stalowym i warsztatach obróbczych. Może być zaopatrzona w jedną, dwie lub więcej głowic – do napawania jednego lub dwóch wałów jednocześnie. Ponadto cechuje się wieloma przydanymi funkcjami, takimi jak: rejestrator danych, system odzysku topnika, automatyczny regulator, pomiar temperatury i rozmiarów oraz filtracja spalin.

Podobne opcje posiada maszyna Screwflight, służąca do napawania różnych części śrubowych oraz przenośników ślimakowych, które można ustawić w dowolnym kierunku, aby zapewnić najlepszej jakości napawanie. Tego rodzaju maszynę wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, żywnościowym, rolniczym, celulozowym i papierniczym.

Podczas bardziej wymagających prac – w przemyśle cementowym, górniczym czy energetycznym – sprawdza się Rotary Plane Cladder, czyli wysokiej jakości maszyna z dwoma, trzema, a nawet czterema głowicami. Wysoką produktywność zapewnia możliwość napawania w trybie ciągłym dwóch lub więcej blach, które zamontowane są na bębnie.

Równie wysoką jakością cechuje się maszyna Rotary Yoke Cladder, która znajduje zastosowanie w przemyśle: nafty i gazu, robót publicznych, napraw oraz utrzymania ruchu. Charakteryzuje się ona m.in. możliwością uzyskania wysokiej jakości napoiny liniowej, oscylacji i spiralnej, automatycznym systemem kontroli odległości styku oraz możliwością napawania elementów ważących do 1500 kg.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz