facebook

Maszyny wykorzystywane w ogrodnictwie

15/09/2015
0 komentarzy

Piękny ogród, nawet, jeśli nie jest skomplikowany i ozdobiony dziesiątkami różnych roślin, wymaga wielu starań. Jest to zwykle część reprezentacyjna otoczenia domu, w której spędzamy sporo czasu w wolnych chwilach. Aby utrzymać go w dobrej kondycji potrzebne są chęci, czas i praca rąk, ale także urządzenia, które w znaczny sposób ułatwią pielęgnację roślin. Oczywiście jedne maszyny są niezbędne, a bez innych można się obejść, ale na pewno każda z nich ułatwia zadanie i skraca czas poświęcony pracom ogrodowym.

Urządzenia niezbędne w ogrodzie

Kosiarka.

Można się pokusić o stwierdzenie, że to sprzęt niezbędny, niezależnie od wielkości ogrodu. I w zależności od powierzchni, jaka będzie pielęgnowana oraz ukształtowania terenu, mamy do wyboru kosiarki:

  • Podkaszarki- służą do niewielkich ogródków, gdzie jest duże nagromadzenie innych roślin niż trawa albo do wszelkich trudnodostępnych zakamarków.
  • Ręczne, inaczej bębnowe- napędzane siłą rąk, ekologiczne i ekonomiczne, jednak przeznaczone do bardzo małych powierzchni.
  • Elektryczne i spalinowe z koszem lub bez. Elektryczne, tradycyjne kosiarki wymagają podłączenia pod źródło prądu, a więc areał nie może być duży i powinien być prosty, bez zakamarków pomiędzy roślinami. Spalinowe dają możliwość poruszania się bez kabla. Kosiarki takie tną trawę z użyciem bębna lub noża. Kosiarki bez kosza zmuszają do późniejszego zgrabienia skoszonej trawy, dlatego wygodniejsze są te z koszem, choć nieco droższe.
  • Traktorowe. To sprzęt przeznaczony do większych powierzchni. Zasięg noży sięga 1 metra, więc prace postępują szybko. Można kupić sprzęt z pojemnikiem na skoszoną trawę lub bez niego, a moc takich maszyn waha się od 10 do 18 KM

Glebogryzarki i wertykulatory.

Przydadzą się, jeśli chcemy w swoim ogrodzie prowadzić uprawy sezonowe, np. grządki warzywne. Wtedy potrzebne jest spulchnianie i napowietrzanie gleby. Wertykulacja przydaje się także trawnikom, które dzięki napowietrzaniu będą w dużo lepszej kondycji

Urządzenia do cięcia i przycinania.

To pilarki i nożyce elektryczne czy spalinowe. Przydatne wszędzie tam, gdzie nagromadzenie roślin , głównie drzew i krzewów sprawia, że przycinanie ich ręczną piłą i sekatorem byłoby zbyt pracochłonne.

Odkurzacz do liści lub dmuchawa.

W ogrodach, gdzie jest duże zadrzewienie, taki odkurzacz w okresie jesiennym znacznie ułatwia usuwanie liści z trawy. Grabienie ręczne, zwłaszcza na dużej powierzchni to ciężka praca, zwłaszcza, że jesienią powtarzamy ją kilka razy. Można także użyć dmuchawy, którą szybko podgarniemy liście w jedno miejsce, podgarniemy na pryzmę, a potem wystarczy je wywieźć lub wrzucić do kompostownika.

Rozdrabniacz do gałęzi.

Urządzenie rzadko używane, ale dzięki niemu szybko rozprawimy się z przyciętymi gałęziami, a ich skrawki trafią na kompost.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz