facebook

Na czym polega sztaplowanie?

11/01/2018
0 komentarzy

Sztaplowanie to takie układanie towaru, aby jednocześnie zajmował on jak najmniejszą ilość miejsca i był ułożony w bezpieczny sposób. Sztaplowanie najczęściej wykorzystywane jest przy składowaniu towarów w magazynach oraz centrach logistycznych. Do sztaplowania wykorzystywane są wózki widłowe, potocznie nazywane sztaplarkami. Sztaple to różnego rodzaju towar najczęściej poukładany warstwowo.

Magazynowanie towaru w paletach

Układanie towaru w paletach jest wykorzystane wszędzie tam, gdzie posiadamy towar już zapakowany w palety jednakowych rozmiarów. Takie palety można układać na półkach, regałach lub bezpośrednio na podłodze magazynu. Do przenoszenia i układania palet wykorzystywane są zarówno sztaplarki ręczne, jak i elektryczne wózki widłowe, takie jak np. te z oferty szczecińskiej firmy IPZ. Sztaplarki ręczne najlepiej sprawdzają się do wyładunku palet z samochodów ciężarowych i do ich układania w niewielkich magazynach. W dużych centrach magazynowych bardziej odpowiednie okazują się być sztaplarki elektryczne, czyli popularne wózki widłowe. Wykorzystuje się je do podnoszenia oraz przewożenia towarów. Aby prawidłowo przeprowadzić sztaplowanie palet, konieczne jest najpierw prawidłowe przygotowanie samej palety. Towary w palecie powinny być układane warstwami. Należy także pamiętać, że każdy element musi znajdować się w obrębie zarysu palety i nie powinien wystawać poza niego. Tylko takie ułożenie gwarantuje bowiem stabilność całej palety. Ważne jest także, aby środek ciężkości palety znajdował się zawsze w centrum jej pola.

Sztaplowanie towarów warstwowo

Warstwowe układanie towarów jest jedną z najczęściej stosowanych metod magazynowania towarów. Sztaplowanie warstwowe pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni oraz zapewnia stabilność ułożonych w ten sposób artykułów. W magazynach często znajdują się tzw. palety słupkowe, których rolą jest ułatwianie ułożenia towarów w kilkupoziomowych konstrukcjach. Towar ułożony na palecie powinien zostać dodatkowo zabezpieczony kilkoma warstwami folii termokurczliwej, która zapobiegnie jego przemieszczaniu się podczas przenoszenia oraz zapewni stabilność całej konstrukcji. Jej użycie zapobiega także przewróceniu się palety podczas jazdy sztaplarki. Nie wszystkie towary nadają się jednak do sztaplowania warstwowego i układania w paletach. Należą do nich m.in. kleje oraz inne materiały sypkie zapakowane w worki. Takie pakowanie grozić może bowiem uszkodzeniem opakowań i wysypaniem się zawartości. Pozostałe materiały mogą być jednak z powodzeniem sztaplowane i układane w paletach, co pozwala na ich lepszą organizację oraz magazynowanie.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz