facebook

Najczęściej kupowany sprzęt rolniczy

15/09/2015
0 komentarzy

Rozwój rolnictwa i dążenie do powiększania i modernizowania gospodarstw sprawiły, że wzrósł popyt na maszyny rolnicze. Dziś dąży się do optymalizacji czasu poświęconego pracom w gospodarstwie, tak, aby zwiększyć jego dochodowość. Ten trend dotyczy zarówno prac polowych przy uprawach roślinnych, jak i hodowli zwierzęcych, sadownictwa czy czynności przygotowawczych i warsztatowych. Aby prace postępowały szybko i precyzyjnie, a nakład ludzkiej pracy był ograniczony, konieczne są maszyny. Obecnie mamy dostęp do super nowoczesnych maszyn rolniczych i sprzedaż takich urządzeń stale rośnie. Jednakże zakup nowego sprzętu to koszt przewyższający możliwości wielu rolników więc równolegle do zysków dealerów rosną także obroty firm handlujących sprzętem używanym, głównie sprowadzanym z zagranicy.

Oczywiście najczęściej kupowaną maszyną jest ciągnik, bez niego ani rusz w gospodarstwie rolnym. Traktor dobrej jakości jest podstawową jednostką napędową, współpracującą z innymi maszynami, które nie są samojezdne. Obecnie najczęściej kupowanymi markami są: New Holland, John Deere, Zetor i Kubota. Najpopularniejsze modele to od Zetora Major 80, John Deere 6330 i z New Holland modele TD5030 i TD5050.

W większych gospodarstwach inwestuje się także w kombajny, głównie zbożowe, rzadziej ziemniaczane i do zbiorów owoców. Najbardziej znane i często wybierane marki to oczywiście Bizon-New Holland, Claas, Cerpillar, John Deere czy MDW.

Poza ciągnikami i kombajnami popularnością cieszą się maszyny od dawna używane w rolnictwie, a obecnie oferowane w całkiem nowych, ulepszonych wersjach. Największą popularnością cieszą się te, które są po prostu niezbędne:

-Maszyny do przerzucania, mieszania i spulchniania gleby, tj. brony, pługi i glebogryzarki. Rynek oferuje różne typy-brony zębowe różnego kalibru, brony talerzowe do głębszej penetracji, pługi zwykłe, odwracalne i wahadłowe. Nieco rzadziej kupowane są kultywatory i głębosze, do spulchniania gleby bez jej odwracania.
-Maszyny do aplikowania nawozów naturalnych i sztucznych. To także popularne wśród kupujących maszyny. W tej grupie znajdują się rozrzutniki do obornika oraz opryskiwacze i rozsiewacze nawozów sztucznych.

-Siewniki. Grupa absolutnie niezbędnych maszyn, występujących w dwóch podstawowych rodzajach. Siewniki rzędowe, wciąż popularne wśród rolników, proste w użyciu i tańsze. Drugi rodzaj to droższe siewniki podciśnieniowe, pneumatyczne. Katalog uzupełniają sadzarki konieczne w uprawach roślin bulwiastych i cebulowych, a także młodych drzewek.

-Agregaty. Dość często wybierane pomimo wyższych cen. Dają wygodę w zastosowaniu, są wielofunkcyjne dzięki połączeniu kilki maszyn uprawowych w jedno urządzenie.

-Przyczepy rolnicze-coraz częściej kupowane, zarówno zwykłe transportowe, jak i specjalistyczne do przewozu zwierząt czy przyczepy paszowe.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz