facebook

Opony rolnicze

15/09/2015
1 komentarzy

Sektor maszyn rolniczych w ostatnich latach bardzo się powiększył. Polscy rolnicy kupują coraz więcej ciągników, kombajnów i innych maszyn, a co za tym idzie, coraz większe jest zapotrzebowanie na części zamienne a przede wszystkim na opony. Wybór opon jest duży, od znanych marek takich jak Miast, Cultor, Taurus, Trelleborg, Continental czy Googyear, poprzez opony chińskie czy indyjskie, a także bieżnikowane. Oczywiście opony chińskie i indyjskie zostały dopuszczone na polski rynek, ale to nie świadczy o ich wartości technicznej. W tej kwestii należy się zastanowić jak często będą używane, a przede wszystkim, w jakich warunkach. To poważna kwestia, a tanie opony to niekiedy tylko pozorna oszczędność. Opony bieżnikowane nie są w ogóle polecane, ponieważ nie dostaniemy na nie gwarancji a ryzyko wystrzału takiej opony i wypadku jest dość realne.

Rodzaje i zastosowanie opon rolniczych:

  • Do transportu - powinny mieć miękki bieżnik, a dla zapewnienia stabilnej jazdy należy wybrać opony radialne, przy założeniu, że transport będzie się odbywał po drogach utwardzonych lub przynajmniej w miarę dostępnych.
  • Do lasu - konieczne są opony do jazdy w trudnym terenie, wytrzymałe na uszkodzenia. Na takie warunki polecane są opony z agresywnym, grubym bieżnikiem i wzmocnionym kordem.
  • Do orki - tu można wybrać opony podobne jak do użytkowania w lesie, tak aby bieżnik pozwalał na przemieszczanie się po polu. Nie muszą mieć jednak tak dużej wytrzymałości na uszkodzenia, ponieważ na polu nie czeka na nie aż tyle możliwości przebicia jak w warunkach leśnych.
  • Do upraw międzyrzędowych - należy wybrać opony wąskie, ponieważ ciągnik będzie się poruszał pomiędzy grządkami. Wymagania dla bieżnika podobne jak w przypadku orki.

Kolejne kryterium to wybór między oponami diagonalnymi i radialnymi. Tu zdania są podzielone, ponieważ każdy rodzaj ma wady i zalety. Opony radialne mają wytrzymały splot kordu, a tym samym są trwalsze. Jednocześnie zapewniają dobrą trakcję, co daje stabilność jazdy, głównie na łukach. Opony diagonalne powodują, że ciągnik prowadzi się mało komfortowo, ale za to mniej niszczą uprawy. Niekiedy stosuje się obciążanie ich poprzez nalanie wody lub płyny odporne na zamarzanie.
Niezależnie od wyboru, koniecznie należy zapoznać się ze wskazówkami producenta dotyczącymi wymagalnego i dopuszczalnego ciśnienia w oponach. Te wartości znajdują się na korpusie opony i nie należy przekraczać wskazanego maksimum, ponieważ narazimy się na niebezpieczny wystrzał. Przy montażu zawsze należy sprawdzić oznaczenia mówiące o tym, czy jest to opona napędowa czy prowadząca.

zgłoś naruszenie

Komentarze (1)

  • 17.02.2016 (14:08)
    Adam
    opona to wazna sprawa, kiedyś brałem uzywane i długo nie pojezdziłem na nich, teraz brałem z farmking z polecenia znajomego, zobaczymy jak one dadzą radę.

Dodaj komentarz