facebook

Pięć pytań do przewoźnika, czyli komu zlecić transport zakupionego sprzętu

09/05/2017
0 komentarzy

Wiosna to czas, gdy wielu rolników odświeża swój tabor maszyn rolniczych. Dealerzy często oferują swój transport, jednak nie zawsze można z niego skorzystać. Z jednej strony, trzeba czekać na swoją kolej, a wiosną każda chwila jest cenna, ale też czasem kupuje się sprzęt używany, od innego rolnika i wówczas wielu rolników poszukuje transportu na własną rękę. Podpowiadamy, o co pytać, poszukując odpowiedniego przewoźnika.

Kupując sprzęt używany lub nowy nie zawsze mamy opcję skorzystania z transportu własnego dealera.Inną kwestią jest przewóz maszyn między gospodarstwami należącymi do jednego rolnika. Nie zawsze rolnik samodzielnie dysponuje odpowiednim sprzętem do transportu maszyn, a samodzielny przejazd nawet maszyny samobieżnej może z kolei trwać długi czas lub, ze względu na gabaryty maszyn i nacisk na osie, może być po prostu niemożliwy. Dlatego też czasem, jesteśmy zmuszeni do znalezienia firmy, która przewiezie nam nowy sprzęt. Czego szukać? O co pytać? Podpowiadamy.

Pytanie pierwsze: Jakim sprzętem do przewozu maszyn rolniczych dysponujecie?

Do przewozu maszyn rolniczych używa się dużych naczep. Jumbo, tele, semi czy tiefbett lub naczep specjalnych. Firmy, które specjalizują się w transporcie maszyn rolniczych czy traktorów dysponują najczęściej specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu lawetami. Wśród oferentów pojawia się wiele firm pomocy drogowej, jednak wyboru należy dokonywać ostrożnie, realnie oceniając możliwości firmy i sprzęt, jaki chcemy przewieźć. O co pytać? Głównie o sprzęt, jakim firma dysponuje. Profesjonalna firma transportowa, zajmująca się przewozem traktorów i maszyn rolniczych, dysponuje najczęściej sprzętem i doświadczeniem, dzięki któremu jest w stanie przewieźć i mniejszy i cięższy sprzęt, czyli od małych, ogrodowych traktorów po ważące kilka ton ciągniki,wykorzystywane w dużych gospodarstwach rolnych. Profesjonalna firma podejmie się transportu kombajnów, kosiarek, młocarni, przyczep rolniczych, siewników, rozsiewaczy nawozów, snopowiązałek, opryskiwaczy czy zgrabiarek, które w większości, przez swoje rozmiary i wagę zaliczane są do ładunków nienormatywnych, co wymaga sprzętu bardziej profesjonalnego niż ten, którym przewozi się średnich rozmiarów kosiarkę lub przyczepę. Maszyny rolnicze mają większy nacisk na osie niż jest to dopuszczone dla wielu dróg, ich waga oraz rozmiary nie pozwalają na samodzielne poruszanie się po drogach publicznych, co oznacza, że utrudniona jest możliwość samodzielnego poruszania się tych maszyn po drogach.

Pytanie drugie: zajmujecie się transportem ładunków nienormatywnych? Jakie macie doświadczenie?

Komu zlecić transport maszyny rolniczej? Firmie, która posiada doświadczenie, odpowiedni sprzęt, a także uprawnienia do przewozu ładunków nienormatywnych. Wymiary lub waga zestawu mogą wymagać specjalnych zezwoleń. Transport maszyn rolniczych to także odpowiedzialność, którą bierze na siebie przewoźnik.

Pytanie trzecie: jak zabezpieczony jest ładunek?

A to implikuje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia ładunku na czas transportu. Jedną z metod zabezpieczania ładunku jest metoda poprzecznego opasania, polegające na unieruchomieniu ładunku przez docisk, czyli zwiększenie siłę naciągu pasa. Im większa siła naciągu, tym bezpieczniejszy ładunek. W przypadku maszyn rolniczych w opcji zabezpieczeń warto rozważyć odciągi łańcuchowe, gdyż pasy parciane mogę się szybko na krawędziach ostrych części metalowych przecierać. Można również zastosować odpowiednie podkładki na metalowych krawędziach. W sprzedaży znajdują się też ochraniacz do pasów transportowych.

W przypadku cięższych maszyn, odciąg łańcuchowy, najbezpieczniejszą i najmocniejszą formę zabezpieczenia ładunku. Używa się tutaj najczęściej odciągów jedno i dwuczęściowych. Jest rozwiązanie uniwersalne, które pozwala na regulację odciągu.

Po czwarte: czy posiadacie OC Przewoźnika i inne polisy, gwarantujące bezpieczeństwo przesyłki i w jakiej wysokości?

Oprócz fizycznego zabezpieczenia ładunku, zwrócić należy uwagę na zabezpieczenie ładunku spoczywające na nadawcy, załadowcy, organizatora przewozu, spedytorze i odbiorcy. Należy pamiętać, że za przewoz są odpowiedzialni zarówno przewoźnik i kierowca, co wynika z przepisów prawa polskiego. Dlatego już sam proces załadunku i zabezpieczenia towaru jest niezwykle ważny, a załadowcy zwracają coraz większą uwagę na kwestie związane z załadunkiem, zwłaszcza, że firmy ubezpieczeniowe również coraz większą wagę przykładają do prawidłowego załadunku i od tego uzależniają wysokość odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań za straty powstałe w wyniku uszkodzenia ładunku podczas przewozu z tytułu nieprawidłowego zabezpieczenia. Wiele firm transportowych oferuje również możliwość monitorowania ładunku przez systemy GPS. Dzięki temu właściciel i przewoźnik doskonale wiedzą, gdzie w danej chwili znajduje się przesyłka.

Po piąte: wycena zlecenia?

Wysoka jakość zabezpieczeń ładunku, ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedni sprzęt do przewozu, pozwolą na bezpieczny transport maszyny w miejsce docelowe. Szukając firmy transportowej, która podejmie się zadania, warto skupić się nie tylko na cenie, ale poszukać takiego przewoźnika, który gwarantuje bezpieczny transport. Przecież, zakup czy dzierżawa maszyn to nie są pieniądze niewielkie, a wydając na nią tysiące czy setki złotych, szkoda oszczędzać na transporcie kilkaset złotych. Może się to zupełnie nie opłacać.

Artykuł przygotowała firma Fast-Trans z Poznania oferująca min. Transport maszyn: http://transportmaszynpoznan.com

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz