Pługi rolnicze to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wykorzystywanych w rolnictwie narzędzi. Pługi są stosowane w rolnictwie od zawsze. Niegdyś napędzane siłą koni, dziś są podpinane do ciągników rolniczych. Każdy pług ma podobną budowę. Składa się z jednego lub z kilku korpusów, które posiadają odcinające od calizny pas roli lemiesze oraz odwracającą i wyrzucającą odciętą skibę odkładnicę. Obecnie w rolnictwie stosowanych jest kilka rodzajów pługów rolniczych, z których każdy w nieco inny sposób zapewnia możliwość spulchniania, kruszenia i odwracania gleby. W artykule dokładniej opisujemy wszystkie rodzaje pługów.
Pługi pełnią tak ważną rolę w rolnictwie dlatego, że umożliwiają dobre przygotowanie podłoża pod zasiew. Zastosowanie pługów sprawia, że gleba jest lepiej użyźniona, co ma wpływ na wysokość plonów. Zastosowanie pługów jest podstawowym zabiegiem, który stosuje się w celu przygotowania podłożą do nowego sezonu i do nowych upraw. Z tego względu pługi, podobnie jak ciągniki czy kombajny, są obecnie jednymi z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych w pracy rodzajów maszyn rolniczych. A dlaczego w sklepach ze sprzętem rolniczych jest dostępnych tak dużo rodzajów pługów rolniczych?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Agromarket w Jaryszkach, która jest jednym z największych w Polsce sprzedawców nowoczesnych maszyn rolniczych wielu polskich i zagranicznych producentów: Tak duża ilość rodzajów dostępnych pługów rolniczych jest związana z tym, że nie każda gleba jest taka sama i czasami, żeby właściwie przygotować ją pod zasiew, niezbędne jest zastosowanie pługu, który będzie miał nieco inną budowę.
W dalszej części artykułu wskazujemy jakie rodzaje pługów rolniczych są najczęściej wykorzystywane w przygotowaniu gleby oraz czym charakteryzuje się każdy z nich.
Pługi lemieszowe są dostępne jako pługi zagonowe lub pługi obracane. Głównym elementem budowy pługów lemieszowych jest specjalny korpus, w którym umieszczone lemiesze są w stanie podcinać glebę przy samym dnie, a następnie podawać ją na odkładnice, z której jest ona rozrzucana na prawo. Taki sposób działania sprawia, że na polu powstają zagony. Rozwinięciem pługów zagonowych są pługi obracalne. Ten typ pługów umożliwia odwrócenie podczas pracy odkładnicy i rozrzucenie gleby też na lewą stronę, co sprawia, że przygotowana gleba nie jest dzielona na zagony. Pługi lemieszowe należą do najczęściej stosowanych w gospodarstwach rolnych. Nadają się do użytkowania zarówno przy wykonywaniu płytkiej, jak i głębokiej orki.
W takich pługach są zainstalowane talerze, dzięki czemu są one niezastąpione podczas użyźniania gleby kamienistej. Zastosowane w nich talerze są na tyle mocne, że bez problemu powinny sobie poradzić z ukruszeniem kamieni oraz z wymieszaniem gleby, co pozwoli właściwie przygotować ją pod zasiew.
Jest to bardzo specyficzny rodzaj pługów, który ma nieco inną budowę w stosunku do tradycyjnych rodzajów urządzeń. W pługach dłutowych elementy robocze są ustawione w równoległych rzędach. Podczas pracy pługi dłutowe nie odwracają spulchnionej wcześniej gleby, tylko ją mieszają z resztkami pożniwnymi.
Na koniec zostawiliśmy chyba najrzadziej wykorzystywany w rolnictwie rodzaj pługów. Pługi przyczepiane są przeznaczone do stosowanie na bardzo dużych areałach. Ze względu na to, że mają dużo korpusów roboczych, są bardzo ciężkie i jednocześnie też mało zwrotne. Na polach o dużej powierzchni większy ciężar i gorsza zwrotność nie stanowią jednak zbyt dużego problemu, dlatego tam tego typu urządzenia są stosowane częściej, a dzięki większej ilości korpusów roboczych, praca z ich użyciem może być wykonana znacznie szybciej.