facebook

Rodzaje kombajnów rolniczych

07/12/2020
0 komentarzy

Trudno sobie wyobrazić współczesny krajobraz wiejski bez nowoczesnych kombajnów rolniczych. Pracę ręczne przeszły już do historii. Gospodarstwo nie obejdzie się bez wielofunkcyjnych maszyn rolniczych, które wykonują tyle prac, ile może wykonać cała brygada pracowników. W zależności od potrzeb rolnika można wybrać takie rodzaje kombajnów rolniczych, które spełnią najbardziej wymagające oczekiwania.

Kombajn rolniczy – ogólna charakterystyka

Combine (z angielskiego: łączyć) – to najlepsza charakterystyka kombajnów rolniczych, które wyróżniają się właśnie uniwersalną funkcjonalnością. Te maszyny wykonują jednocześnie wszystkie prace, za które były odpowiedzialne różne rodzaje sprzętów rolniczych. Kombajn nie tylko zastępuje pozostałe maszyny, ale także z powodzeniem radzi sobie z czynnościami, które wcześniej były obowiązkiem osobnej brygady roboczej.

Wszystkie kombajny rolnicze są dopasowane do charakteru wykonywanych prac. Wyróżniamy między innymi:

  • kombajn zbożowy,
  • kombajn ziemniaczany,
  • kombajn do zbierania buraków,
  • kombajn do zbioru roślin sadowniczych i warzyw.

Dzięki zaawansowanej technologii istnieją również wyspecjalizowane kombajny rolnicze, które są wykorzystywane do siewu lub sadzenia roślin uprawnych, w tym także drzew owocowych. Niektóre maszyny rolnicze można stosować także do wykonywania wymagających zabiegów agrotechnicznych. Pojazdy zbliżone wyglądem do kombajnów ziemniaczanych mogą pełnić funkcję zbieracza kamieni, działającego zarówno na powierzchni, jak i w środku gleby.

Wszystkie rodzaje kombajnów rolniczych wyróżniają się nowoczesnym systemem automatycznego sterowania. Do najpopularniejszych typów automatyki należą: LPS (Local Positioning System), GPS (Global Positioning System), mapowanie plony oraz telemetria.

Kombajn zbożowy – wydajniejsze żniwa

Kombajn zbożowy to maszyna rolnicza jednoetapowa, która służy do jednoczesnego koszenia, młócenia i transportu. Współcześnie pojazd ten zastąpił stosowane niegdyś młocarnie i tradycyjne kosiarki. Najczęściej kombajn zbożowy ma zastosowanie przy zbiorach pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa oraz pszenżyta. Producenci wskazują jednak na możliwość innowacyjnej modyfikacji, która pozwala zaadaptować kombajn zbożowy do nowych prac: zbioru kukurydzy, słonecznika, grochu, łubinu czy też rzepaku.

Zaawansowany technologicznie sprzęt dostosowany do potrzeb nowoczesnego rolnika – tak pracownicy firmy Camara – dystrybutora części do maszyn rolniczych – opisują specyfikę kombajnów zbożowych marki Bizon. Dzięki wysokiej wydajności silnika te pojazdy często eksportowano do krajów europejskich, azjatyckich i afrykańskich. Kombajny zbożowe są cenione przez rolników – do dzisiaj często można je spotkać na polach.

Kombajn do zboża składa się zespołu transporterów, sekcji zbierającej i żniwnej, maszyn czyszczących i oddzielających. W standardowym wyposażeniu można znaleźć również zbiornika. Jak podkreślają polscy rolnicy, kombajny zbożowe zdecydowanie przyspieszające pracę wykonywaną podczas żniw oraz zwiększają wydajność wszystkich operacji podejmowanych w polu. Dzięki takim maszynom rolniczym można uznać, że żniwa ręczne to już odległa historia.

Kombajn ziemniaczany – idealny do zbioru warzyw

Kombajny ziemniaczane są przeznaczone do zbioru ziemniaków, cebuli, pietruszki, marchwi i niektórych warzyw. Dzięki odpowiedniej konstrukcji pojazd ten umożliwia kopanie ziemniaków, oddzielenie bulw od łęcin i gleby oraz magazynowanie bulw w zbiorniku kombajnu. W zależności od potrzeb można także przetransportować płody rolne bezpośrednio do zestawu transportowego, który porusza się obok.

Ten rodzaj kombajnu rolniczego dzieli się na kilka typów pojazdów, które różnią się szerokością roboczą, sposobem postępowania z bulwami oraz sposobem jazdy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z maszynami jedno-, dwu- i czterorzędowymi. W drugim: kombajn z zamontowanym zbiornikiem lub bez. Z kolei w trzecim: kombajny doczepiane oraz samobieżne. Kombajny ziemniaczane można podczepić pod ciągnik rolniczy o różnej mocy.

Kombajn do buraków – wpływ na jakość zbiorów

Kombajn do zbioru buraków to świetne rozwiązanie, które pomaga w osiągnięciu bardziej zadowalających zbiorów buraków zwyczajnych i cukrowych. Taka maszyna rolnicza ogławia buraki z liści, a następnie szybko i precyzyjnie je rozdrabnia. Wszystkie korzenie są dokładnie oczyszczane, by mogły zostać magazynowane w zasobniku.

Kombajny do buraków potrafią wykopać buraki cukrowe i zwyczajne, jednocześnie je oczyszczając z ewentualnych bruzd. Co więcej, takie nowoczesne maszyny rolnicze dzięki innowacyjnym układom bieżnym chronią glebę przed ugnieceniem. Warto zainwestować w takie narzędzia, które będą wyróżniać się najlepszą zwrotnością i umiejętnością wykorzystywania taśm odsiewających i wyładowczych.

Wielofunkcyjne kombajny do roślin sadowniczych i warzyw

Do osobnej kategorii należą kombajny do roślin sadowniczych i warzyw. Takie maszyny rolnicze specjalizują się w zbiorach malin, porzeczek, agrestu, borówki, ogórków, cebuli, marchwi i kapusty. Zdarza się, że producenci tworzą osobne pojazdy umożliwiające automatyczny zbiór także wiśni oraz jabłek.

Na szeroką skalę stosuje się kombajny do marchwi, które wykopują warzywa i transportują je bezpośrednio na przyczepę. Niektóre pojazdy wyróżniają się odmiennym typem działania: sprzęt wykopuje marchew, a liście są składowane w taki sposób, by dołączone ostrza mogły jednym ruchem je ściąć. To duże ułatwienie dla wszystkich gospodarstw, gdzie dominuje marchew spożywcza na sprzedaż.

Inwestycja w kombajn rolniczy szybko się zwróci. Warto dopasować rodzaj maszyny do zapotrzebowania gospodarstwa i parametrów pojazdu. To doskonały sposób na szybsze i wydajniejsze zbiory warzyw i owoców.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz