facebook

Rodzaje lakierów sitodrukowych

19/12/2019
0 komentarzy

Sitodruk to jedna z najbardziej tradycyjnych i wciąż popularnych technik drukarskich, które wykorzystywane są do tworzenia różnego rodzaju materiałów wielkoformatowych. Poza prostotą, szybkością i ekonomicznym charakterem tej metody, do zalet sitodruku należy przede wszystkim bogaty wachlarz możliwości nanoszenia farby na różne podłoża i wykończenia druku, do czego używa się specjalnych lakierów. Czym się one charakteryzują?

Zastosowanie lakierów w sitodruku

Niesłabnąca popularność sitodruku wynika przede wszystkim z uniwersalnego charakteru tej metody. Tworzenie obrazów za pośrednictwem specjalnego sita pozwala na zadrukowywanie nie tylko standardowych materiałów, takich jak papier czy tektura, ale też tkanin, metali, szkła i innych tworzyw. Dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości nadruki np. na odzieży czy materiałach reklamowych. Aby zabezpieczyć gotowy wydruk i podnieść jego walory estetyczne, wykorzystuje się metodę lakierowania. Pokrycie zadrukowanego podłoża specjalnym lakierem to sposób na uszlachetnienie obrazu. Dzięki temu można urozmaicić projekt, nadając mu niebanalny wyraz i elegancki charakter. Poza tym lakierowanie to również sposób na zabezpieczenie zadrukowanej powierzchni, dzięki czemu można na dłużej zachować intensywność kolorystyki i trwałość gotowego obrazu.

Jakie wyróżniamy lakiery sitodrukowe?

W zależności od rodzaju podłoża, pożądanego efektu czy metody sitodruku, wykorzystuje się różne lakiery, które znajdziemy np. w ofercie FUJIFILM Sericol Polska. Dostępne są następujące rodzaje lakierów sitodrukowych:

  • Lakiery utwardzane UV - uniwersalne lakiery do podłoży papierowych, tekturowych oraz z tworzyw sztucznych, dostępne w wersjach wykończeniowych typu mat i połysk. Lakiery sitodrukowe UV charakteryzuje wysoka wydajność oraz wyjątkowa trwałość pokrycia.
  • Lakiery specjalne do tub – produkty wykorzystywane w technologii sitodruku rotacyjnego, nadające połysk i utrwalane przy pomocy technologii UV.
  • Lakier błyszczące ogólnego stosowania – tworzą intensywnie połyskującą warstwę na różnego rodzaju podłożach zadrukowanych metodą sitodruku rotacyjnego.
  • Grubowarstwowe lakiery – to produkty utwardzane przy pomocy UV przeznaczone do materiałów zadrukowanych metodami sitodruku płaskiego oraz rotacyjnego. Umożliwiają tworzenie efektów dotykowych, przez co wykorzystuje się je m.in. do drukowania alfabetu Braille'a.

Odpowiednio dobrana pod względem specyfiki podłoża i techniki drukarskiej warstwa lakieru pozwoli zachować trwałość wydruku i wpłynie korzystnie na jego estetykę.

zgłoś naruszenie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz